Te jāprecizē, kas ir azartspēļu izraisītās negatīvās sekas. Galvenā problēma ir atkarība no tām. Igaunijas atbildīgās institūcijas rūpīgi seko līdzi, kā mainās no azartspēlēm atkarīgo cilvēku skaits. Pirmā valsts līmeņa aptauja tika veikta 2004. gadā, nākamā 2006. gadā, tad 2010. un 2012. gadā, bet nākamā plānota jau šogad. Pirmo pētījumu rezultāti liecināja, ka atkarīgo skaitam ir tendence palielināties. Taču 2012. gada dati rāda, ka situācija mainījusies. Mēs to saistām ar daudz stingrāku normu ieviešanu interaktīvo azartspēļu jomā, kas stājās spēkā 2010. gadā.
Viens no ierobežojumu ieviešanas iemesliem ir Igaunijas interaktīvo azartspēļu spēlētāju aizsardzība. Ja cilvēks interaktīvās azartspēles spēlē pie licencētiem pakalpojumu sniedzējiem, tad var būt pārliecināts, ka šo uzņēmēju darbību uzrauga Igaunijas Nodokļu un muitas pārvalde. Tas nozīmē, ka pakalpojumu sniedzēji darbojas saskaņā ar valstī spēkā esošajiem likumiem. Ja cilvēks spēlē interaktīvās azartspēles nelicencētā vietnē un rodas problēmas, tad viņam nav pie kā vērsties pēc palīdzības.
Ir aplami domāt, ka no azartspēlēm atkarīgo problēma ir tikai naudas zaudējumi. Prakse liecina, ka situācija ir sarežģītāka - atkarīgajiem cilvēkiem palielinās parādu slogs, ir ārstēšanās izmaksas, rodas kaitējums attiecībās ar ģimeni un tuviniekiem. Tāpat nevar izslēgt, ka šīs nekontrolētās interneta vietnes nav saistītas ar organizēto noziedzību, naudas atmazgāšanu, krāpniecību un šantāžu. Jāpiebilst, ka Igaunijā, tāpat kā citviet pasaulē, īpaši tiek domāts par to, lai mazinātu jauniešu iespējas spēlēt azartspēles, jo risks kļūt atkarīgiem viņiem ir daudz lielāks nekā pieaugušajiem.
Lai gan interaktīvās azartspēles ierobežojošie noteikumi Igaunijā darbojas veiksmīgi, tas nenozīmē, ka visas problēmas ir atrisinātas. Pašlaik licencēto interaktīvo pakalpojumu sniedzējiem ir aktuāls azartspēļu reklāmas aizlieguma jautājums.
Prakse arī rāda, ka IP bloķēšana ir efektīvākais veids, kā var atbalstīt licencētos uzņēmējus, tādējādi maksimāli apgrūtinot iespēju darboties nelicencētajiem pakalpojumu sniedzējiem. IP adresu bloķēšana nebūt nav tik drastisks ierobežojums, kā tas varētu likties. Pašlaik Igaunijas likumi nenosaka, ka tad, ja cilvēks azartspēles spēlē nelicencētajās vietnēs, viņš tiks sodīts. Šie ierobežojumi attiecas uz nelicencētajiem interaktīvo azartspēļu pakalpojumu sniedzējiem, lai apgrūtinātu to darbību Igaunijā. Skaidrs, ka cilvēks, kuram būs vēlme spēlēt pie nelicencētajiem pakalpojumu sniedzējiem, iespēju atradīs. Tāpēc šie ierobežojumi ir kā papildu barjera, lai spēlētājs var izvēlēties - apmeklēt licencētos vai nelicencētos pakalpojumu sniedzējus, zinot visus riskus un uzņemoties atbildību par savu lēmumu.
*Igaunijas Finanšu ministrijas Uzņēmējdarbības un grāmatvedības politikas departamenta padomniece