Piedzīvojumi garantēti
Gints Trēziņš no Aktīvā tūrisma centra Eži, kurš nometnes bērniem un jauniešiem Valmieras pusē organizē un vada jau vairāk nekā desmit gadu, stāsta, ka vasaras nometņu vislielākā priekšrocība ir garantēti piedzīvojumi. «Nometne izmaina ikdienu, un tik ļoti ierasto māju, televīzijas pārraižu un datorspēļu vietā katra diena nometnē bērnam ir kā pārsteigums. Piemēram, nakšņošana teltīs meža vidū, laivu braucieni, pārgājieni, kā arī dziesmas, spēles un rotaļas pie ugunskura ir kaut kas neikdienišķs, kas sagādā prieku. Tie ir garantētie piedzīvojumi, kas bērniem visvairāk arī patīk!» ir pārliecināts Gints.
Vienlaikus Gints gan norāda, ka vecākiem nometne ir jāizvēlas ļoti rūpīgi. Pirmkārt, no plašā vasaras nometņu piedāvājuma klāsta vajadzētu izvēlēties to, kas šķiet visatbilstošākā bērna vecumam un interesēm. Proti, kādam bērnam piemērotāka būs piedzīvojumu nometne ar naksnīgiem pārgājieniem mežā, savukārt citam vairāk patiks multfilmu veidošana mākslas nometnē vai angļu valodas zināšanu pilnveidošana kopā ar bērniem no citām valstīm. Tāpat vecākiem būtu jāizlemj, vai bērnu laist dienas vai diennakts nometnē. Dienas nometnes visbiežāk norisinās pilsētās, un aktivitātes tajās norisinās vien līdz vakaram, ļaujot naktī bērnam dusēt savās mājās. Savukārt diennakts nometnes prasti tiek rīkotas lauku apvidos pie dabas ar dzīvošanu telpās vai teltīs.
Lai nometnē būtu droši
Liela vērība ir jāpievērš arī nometņu organizatora pieredzei, kā arī drošības jautājumiem. Visvienkāršāk par šīm lietām var gūt pārliecību Valsts izglītības satura centra (VISC) mājaslapā, kurā saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem jābūt reģistrētām visām nometnēm, kas norisinās Latvijā. «Vecākiem jāpārliecinās, vai izvēlētā nometne ir reģistrēta mūsu mājaslapā, un tas automātiski garantē to, ka šī nometne ir legāla,» skaidro VISC Interešu izglītības un tālākizglītības departamenta vecākā referente Inta Kraskeviča.
Vienlaikus viņa arī norāda, ka, tuvojoties nometnei, vecākiem VISC mājaslapā ir jāpārliecinās par to, vai šīs nometnes norise ir saskaņota ar vietējo pašvaldību, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Veselības inspekciju, Pārtikas un veterināro dienestu. «Nometne var notikt tikai tad, ja tā ir saskaņota ar iesaistītajām institūcijām. Ja tas ir izdarīts, pie nometnes mājaslapā parādās atzīmes - zaļas krasas bumbulīši. Tieši tad vecāki var būt pārliecināti, ka izvēlētā nometne ir droša un visu institūciju pārstāvji pirms tās norises visu ir apskatījuši un pārbaudījuši,» uzsver Kraskeviča.