Uzreiz pēc Latvijas - Baltkrievijas spēles sašutumam par Jeržābeka spītu un nevēlēšanos lūgt videotiesneša palīdzību sekoja loģisks Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidenta Kirova Lipmana solījums iesniegt protestu. Tas gan neko daudz nemainītu. Labākajā gadījumā rūgtumu varētu mazināt ar IIHF atvainošanos. Taču pirms dažām dienām tā tādu sniedza Čehijas izlasei, bet Latvijas pretenziju sakarā piedāvāja līdzjutējiem izvērstu rakstu par spēles noteikumiem ar epizodes foto.
«IIHF jau deva savu skaidrojumu. Ko lai es tur vēl piebilstu?» LHF Tiesnešu komisijas priekšsēdētājs Andrejs Zaķis telefonsarunā Dienai sākumā nevēlējās dalīties plašākos komentāros. IIHF galdā lika spēles noteikumu punktu, ka «vārti nedrīkst tikt ieskaitīti, ja uzbrūkošās komandas spēlētājs stāv vai tur savu nūju vārtsarga laukumā brīdī, kad ripa ielido vārtu tīklā».
«IIHF publicētajā bildē es redzu, ka [Gints] Meija ar vienu slidu ir vārtsarga laukumā un ka ir kontakts ar vārtsargu. Meija ar nūju traucēja vārtsargam. Un, manuprāt, arī ar slidu,» Zaķis norādīja uz pārkāpuma esamību. Viņš gan piekrita, ka citkārt kontakts ar vārtsargiem ir daudz izteiktāks, bet vārti tiek ieskaitīti. Tāpat Zaķis nevarēja paskaidrot, vai čehu tiesnesis no sava atrašanās punkta vispār varēja redzēt, ka Meija ieslidojis vārtsarga laukumā, ja viņam redzamību aizsedza Baltkrievijas pēdējās robežas sargātājs Kevins Lalānds. «Tiesnesis ieņēma pareizu pozīciju, uz līnijas, lai netraucētu spēlētājiem. Tieši tur arī tiek rekomendēts stāvēt šādās situācijās. Cits jautājums, ka Meija tika grūsts, arī pats vārtsargs bakstīja viņu,» Zaķis atzina, ka epizode viennozīmīgi ir divdomīga. «Pat mums, skatoties desmitiem reižu atkārtojumu, grūti saprast. Bet tiesnesim jāpieņem lēmums zibenīgi. Skaidrs, ka šādas epizodes nepopularizē hokeju, nedara tam godu.»
Turklāt interesanti, ka Latvijas izlases kapteinim Herbertam Vasiļjevam čehu arbitrs spēles laikā esot skaidrojis, ka pārkāpums par ieslidošanu vārtsarga laukumā bijis pirms vārtu guvuma, tikai viņš neesot paguvis to nosvilpt. Bet IIHF mājaslapā nez kāpēc analizēta Meijas atrašanās pozīcija vārtu guvuma brīdī. «Arbitram nav pienākuma vērsties pie videotiesneša, kas, starp citu, šajā mačā bija KHL strādājošais krievs Aleksandrs Poļakovs. Lēmums par atrašanos vai neatrašanos vārtsarga laukumā parasti jāpieņem laukuma tiesnesim,» skaidroja Zaķis.
Viņš arī atzina, ka kopumā par tiesnešu atlasīšanu pasaules čempionātam esot ļoti daudz jautājumu. Ne tikai viņam, bet arī kolēģim no Krievijas. Par to netiek runāts, taču vispārzināms, ka tiesnešu izvēlē esot spēcīgs lielo valstu lobijs. Nīderlande gan šajā sakarā varbūt neietilpst, bet Zaķis uzsver, ka viņa pluss ir absolūta neitralitāte. To pašu gan viņš bija gatavs galvot par somu tiesnesi, kurš dīvainā kārtā tiesāja trešdienas maču Šveice - Latvija, kurā izšķiras ne tikai latviešu, bet arī somu tālākais liktenis. «Viņš tomēr ir IIHF tiesnesis un ir profesionālis. Valstiskajai piederībai šajā gadījumā nav nozīmes,» uzskata Zaķis, uzsverot, ka soms spēles apkalpošanai tika izvēlēts vēl 18. maijā, kad situācija turnīra tabulā bija pavisam citāda.
Kāpēc pasaules čempionātā nestrādā Latvijas labākais arbitrs Eduards Odiņš, Zaķis teicās to nezinām. «Tas nav ne mans viedoklis, ne fakts, bet kuluāros runā, ka krievi paši stumjot ārā Odiņu pēc tam, kad viņš saņēma Krievijas labākā tiesneša balvu Zelta svilpe.» Tiesa, arī Latvijas tiesneši strādā pasaules čempionātos. Piemēram, Juris Balodis aprīlī tiesāja I divīzijas A grupas spēles Lietuvā, Andris Ansons - U-18 elites divīzijas mačus Somijā.