Uz supa vai laiviņā izairēties cauri bērzu birzij vai priežu mežiņam – šādas ainas parasti asociējas ar pavasara laiku kaimiņos, Igaunijas Somā Nacionālajā parkā. Taču pēdējos gados arī Dvietes palienes applūstošās teritorijas ir laivotāju iecienītas un atbūda laiks – gaidīts notikums. Šogad gan neparasto ainavu var baudīt tikai ar īpašām atļaujām, kuras Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) izsniedz līdz 28. aprīlim laivošanas pakalpojuma sniedzējiem, lai organizētu laivu braucienus lieguma zonā no Putnu salas Gulbjos līdz Skuķu ezeram. Atļauju izsniegšana palīdzēs noskaidrot, cik liela tūristu noslodze atbūda laikā teritorijai ir, kā arī uzraudzīt apmeklētāju plūsmu.
Dvietes paliene atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā – dabas parkā Dvietes paliene, kas ir Eiropas nozīmes aizsargājama dabas teritorija Natura 2000. Parka lielākā daļa atrodas Dvietes upes senlejā – seklā ielejveida pazeminājumā, kurā uzkrājas Daugavas pavasara palu ūdeņi. Tā ir pļavu aizsardzības teritorija pie Dvietes un Ilūkstes upes ietekas Daugavā. Nozīmīgākās ūdensteces parka teritorijā ir Dviete (Sloboda) un Ilūkste, kā arī to satekupe Berezauka. Tieši bļodveida ielejas dēļ teritorija daudz izteiktāk nekā citās vietās mainās līdzi gadalaikiem un laikapstākļiem.
PA VIĻŅIEM PĻAVĀ
DAP noteikumi paredz, ka laivotāji piedzīvojumā var laisties bez gida savā nodabā, taču biedrības Sēlijas laivas saimnieks Ričards Šmits teic, ka ne tikai iznomā laivas, bet palu ainavas baudītājus braucienos pats arī pavada, izrādot ainaviski interesantākās vietas un palīdzot orientēties neparastajā teritorijā.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 21. - 27. aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!