Musulmaņi visā pasaulē šonedēļ atzīmēja vienus no saviem visnozīmīgākajiem svētkiem – Eid al Adha jeb Upurēšanas svētkus. Neierasti klusi tie aizritēja Indijas ziemeļu štatā Džammu un Kašmīrā, kur vairākums iedzīvotāju ir musulmaņi. Lielo pilsētu laukumus un parkus šoreiz nepildīja ģimenes ar bērniem, arī mošejās bija ievērojami mazāk dievlūdzēju nekā parasti Upurēšanas svētkos. Iemesls bija Indijas valdības šomēnes ieviestie stingrie pārvietošanās ierobežojumi un pilnīgs sakaru pārrāvums, kā dēļ štata iedzīvotāji nevar apciemot un sazināties ar saviem tuviniekiem un draugiem.
Deli apgalvo, ka faktisku štata blokādi īsteno, lai nepieļautu nemierus saistībā ar pagājušajā nedēļā pieņemto lēmumu atcelt Džammu un Kašmīras autonomijas statusu. Štats ir daļa no Kašmīras reģiona, par kuru Indija jau vairāk nekā 70 gadu strīdas ar Pakistānu. Kašmīras dēļ kaimiņi jau divreiz ir karojuši, bet pašlaik saspīlējums ir sasniedzis tādu pakāpi, ka vismazākā neuzmanība draud izraisīt jaunu militāru konfliktu, kam pavisam tiešā nozīmē var būt apokaliptiskas sekas, jo Indija un Pakistāna ir kodolvalstis.
Duncis mugurā
Hinduistu nacionālistu Indijas Tautas partijas (BJP) kontrolētā valdība 5. augustā negaidīti paziņoja, ka atceļ valsts konstitūcijas 370. pantu, kas kopš 1957. gada Indijas kontrolētajai Kašmīrai garantēja īpašas privilēģijas. Līdz šim Džammu un Kašmīras štatam, kur vairāk nekā 60% iedzīvotāju ir musulmaņi, bija sava konstitūcija, karogs un parlaments. Tas ļāva štata likumdevējiem savulaik pieņemt likumus, kas aizliedza pārējo Indijas pavalstu iedzīvotājiem pārcelties uz pastāvīgu dzīvi vai iegādāties īpašumu Džammu un Kašmīrā.
Pēc īpašā statusa atcelšanas reģionam ir jāpakļaujas Indijas konstitūcijai un likumiem, un turpmāk ikviens indietis tur varēs iegādāties īpašumu un pārvākties uz dzīvi, vēsta britu raidsabiedrība BBC. Indijas parlaments arī pieņēma likumu par Džammu un Kašmīras sadalīšanu divās mazākās administratīvajās vienībās, kuras nonāks tiešā centrālās valdības kontrolē.
Premjerministra Narendras Modi vadītā BJP jau pirms pavasarī notikušajām parlamenta vēlēšanām solīja atcelt Džam-mu un Kašmīras privilēģijas, apgalvojot, ka tas ir jādara, lai reģionu labāk integrētu Indijas ekonomikā un piesaistītu tam tik ļoti nepieciešamās investīcijas. Modi pagājušajā nedēļā sacīja, ka autonomijas atņemšana reģionam atbrīvos to no "terorisma", un uzsvēra, ka konstitūcijas 370. pants esot vairojis "separātismu, terorismu, dinastiju politiku un korupciju".
Indijas līderis arī ir pārliecināts, ka viņa valdības lēmums atnesīs stabilitāti ne-mierīgajā teritorijā. "Mēs kā nācija esam pieņēmuši vēsturisku lēmumu," viņu citē televīzijas kanāls CNN. "Pagātnes sistēmas dēļ Džammu un Kašmīras iedzīvotājiem bija liegtas daudzas tiesības, kas bija galvenais šķērslis viņu attīstībai. Tagad tas ir beidzies."
Vairākas dienas pirms tam, kad Indijas valdība paziņoja par autonomijas anulēšanu Kašmīrai, jau tā ļoti militarizētajā štatā tika ievesti vēl vairāki desmiti tūkstoši karavīru, aizliegti publiski pasā-kumi un atslēgti fiksēto un mobilo telefo-nu sakari, internets un televīzija, bet vietējiem un ārvalstu tūristiem tika pavēlēts doties prom, brīdinot par iespējamiem terorisma draudiem. Mājas arestā nonāca vairāki desmiti vietējo politiķu.
Protams, vairākums vietējo iedzīvotāju ir neapmierināti ar Indijas rīcību, ko viņi pielīdzina okupācijai un uzskata par Deli mēģinājumu mainīt reģiona demogrāfisko sastāvu. Daudziem štata īpašais statuss bija vienīgais iemesls, kāpēc viņi atbalstīja savienību ar Indiju un izturējās noliedzoši pret separātistiem, kas jau aptuveni 30 gadu ar ieročiem rokās cīnās par reģiona neatkarību vai pievienošanu Pakistānai. "Es vienmēr esmu ienīdis bruņotu preto-šanos, bet tagad jūtos tā, it kā mums būtu iedurts duncis mugurā, jo ir atņemtas mūsu tiesības," štata vislielākās pilsētas Šrīnagaras iedzīvotājs Raufiks Ahmeds sacīja izdevumam The Financial Times.
Visu rakstu asiet žurnāla SestDiena 16. -22. augusta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Neslāvs