Labākai izpratnei par ŠSO darbības principiem nepieciešams īss ekskurss vēsturē. Dažādās publikācijās un arī organizācijas oficiālajos un neoficiālajos dokumentos norādīts, ka par pamatu ŠSO izveidei kļuvusi Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO, Organization for Security and Co-operation in Europe) "sākotnējā koncepcija". Protams, pielāgojot to reģionālajai specifikai un konkrētajai ģeopolitiskajai situācijai. Šim faktam tiek pievērsts maz vērības pat ekspertu vidū, kas acīmredzami skaidrojams ar to, ka EDSO mūsdienās ir organizācija ar sekundāru lomu, un ar rietumvalstu un attiecīgi to priekšstata par dažādiem drošības un citiem (tajā skaitā cilvēktiesību) aspektiem dominēšanu EDSO. Attiecīgi, ja norādei uz ŠSO idejisko saistību ar EDSO arī tiek pievērsta uzmanība, tad šī norāde rietumvalstīs lielākoties raisa asociācijas par ŠSO kā par sekundāru politisko instrumentu ar neskaidrām pilnvarām un funkcijām. Vai, ja citiem vārdiem, – situācija, kādā EDSO atrodas mūsdienu Eiropā, tiek attiecināta arī uz ŠSO.
Taču ne jau velti ŠSO dokumentos tiek izmantota atsaukšanās uz EDSO sākotnējo koncepciju. Tās aizsākumi meklējami jau aukstā kara gados – oficiāli EDSO vēsture sākas ar 1975. gadā notikušo Eiropas Drošības un sadarbības konferenci, un ar šādu nosaukumu organizācija arī pastāvēja divus gadu desmitus, par EDSO pārdēvējoties tikai 1995. gadā. Minētā konference tika pozicionēta kā ārpus militāriem un arī ideoloģiskiem blokiem esoša sadarbības platforma, kuras galvenās misijas ir militāro konfliktu preventīva novēršana Eiropā, kopējās drošības garantēšana u. c.
Uzreiz pēc aukstā kara beigām ideja, ka tieši šāda ārpusbloku organizācija un vispusējas sadarbības platforma kļūs par galveno drošības struktūru Eiropā, bija ļoti populāra. 90. gadu sākumā šāda nākotnes drošības vīzija pat bija dominējošā: PSRS un Varšavas līguma organizācija bija beigušas pastāvēt, plaši tika akceptēta Frānsisa Fukujamas koncepcija par vēstures beigām utt., kamdēļ tika uzskatīts, ka nepieciešama arī cita – ārpusbloku un vispārējās sadarbības – pieeja drošības garantēšanai.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 26. jūlija - 1. augusta numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!