Diskusijā par alus izgudrotāju titulu nu sparīgi varēs iesaistīties Īrija, jo tās augsnē uziets sens rauga paveids, no kura radās šodien alus brūvēšanā izmantotais raugs.
Dublinas Universitātes koledžas pētnieku atrastā maz zināmā suga Saccharomyces eubayanus ir priekštecis šodienas raugam Saccharomyces pastorianus, kas tiek izmantots gaišā alus raudzēšanā. 2011. gadā pētnieki seno raugu pirmoreiz uzgāja Andu kalnos Patagonijā, taču Eiropā savvaļā tas līdz šim nebija atrasts.
Īrijas zinātnieku komanda izolēja divus dažādus S. eubayanus celmus no augsnes paraugiem, kas savākti augstskolas teritorijā Dublinā. Tā bija daļa no bakalaura projekta, lai identificētu savvaļas raugus un sakārtotu to genomu, taču zinātnieki nemeklēja tieši S. eubayanus. Paraugi tika iegūti no augsnes divās vietās universitātes pilsētiņā, aptuveni 17 metru attālumā viens no otra. Viens augsnes paraugs tika ņemts no platānas koka satrūdējušajām lapām, bet otrs – no apgabala, kurā aug ozoli, dižskābarži un ķiršu koki. Šo divu paraugu genoma sekvences parādīja, ka raugs ir saistīts ar senāko S. eubayanus celmu, kas sākotnēji sajaucās ar S. cerevisiae un izveidoja gaišajam alum nepieciešamo raugu S. pastorianus, kas labi aug arī ziemeļu klimatam raksturīgi vēsā temperatūrā, ziņo žurnāls FEMS Yeast Research.