Kā jau daudzām vēsturiskajām muižām, arī Gaujienas pilij gandrīz simt gadu bija lemts kalpot par jaunās paaudzes izglītības vietu. Taču kopš 2020. gada, kad skola pārcēlās uz citām telpām, jo bērnu skaits saruka zem simta, lepnajam vēlīnā klasicisma stilā celtajam namam pielietojums nav atradies. Ļoti gribas cerēt, ka tas neiekļūs to piļu saimē, kuras otro elpu tā arī neatgūst. Gaišāku nākotni vēlētu arī komponista Jāzepa Vītola memoriālajam muzejam Anniņas, kurš atrodas muižas aldara namā, kas šobrīd ir katastrofālā stāvoklī.
LIELS, DĀRGS UN RESTAURĒJAMS
"Ja gribi kreņķus, dabū muižu pagasta centrā," teic Gaujienas pagasta pārvaldniece Inguna Avota, kura neslēpj: Smiltenes novada deputāti ir nolēmuši, ka pils par katru cenu ir jāpārdod. Vārdi "par katru cenu" nav pārspīlēti, tā varētu būt tīri simboliska. Tāds bija īpaši izveidotas komisijas, kas izvērtēja visu novada kultūrvēsturisko mantojumu, ieteikums: atsavināt pili un pārdot ar stingriem nosacījumiem, kas jaunajam īpašniekam jāievēro – arī attiecībā uz kultūrvēsturisko mantojumu.
Vai pašvaldībai pils uzturēšana ir pārāk dārga, ja vēlas no tās tikt vaļā? Nē, gadā ēkas uzturēšanai vajadzīgi ap 20 tūkstošiem eiro (malkai un pils pārvaldnieces algai), un tas nav galvenais pārdošanas iemesls. Problēma ir nama lielumā. Kam to izmantot? Kopienai? Varbūt, bet tad tai pietiktu ar dažām telpām, turklāt blakus ir svaigi izremontēts un apjumts kultūras nams, kurš, starp citu, ierīkots vēsturiskā ēkā, kam ir zināma līdzība ar pili. (Ir arī plānots, ka kopienai un tās vajadzībām tiks atvēlētas telpas citā muižas ēkā.)
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 12. - 18. maija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!