Kopā ar ģimeni aizbraukt pie omītes, kura dzīvo atsevišķi, aiziet uz sporta zāli un doties ar bērniem uz akvaparku. Tās ir pirmās lietas, ko min Viktors Gorovenko, kad jautāju, ko viņš gribētu izdarīt, tiklīdz pierims Covid-19 izplatība un sadošanos rokās varēs atkal uzskatīt par drošu nodarbi. Viktors ir reanimatologs Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD), kā arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā Gaiļezers. NMPD viņš strādā kopš 2003. gada. Sācis kā sanitārs, vēlāk bijis ārsta palīgs un, pabeidzot Rīgas Stradiņa universitāti, kļuvis par ārstu.
Patlaban Viktors strādā NMPD ārstu speciālistu brigādē, kas ir viens no dienesta īpašajiem resursiem. Šīs brigādes veic sevišķu funkciju – tās nodrošina atbalstu ārsta palīgu brigādēm un uz negadījuma vietu talkā citiem mediķiem dodas īpaši kritiskās situācijās. Tie ir izsaukumi, kad kolēģi saskārušies ar sarežģītiem gadījumiem: kad jāpalīdz bērnam, kas pēc kritiena no liela augstuma guvis nopietnus vairāku ķermeņa daļu ievainojumus, ir bezsamaņā esošs pacients ar aizdomām par insultu, ceļu satiksmes negadījumos ar vairākiem cietušajiem, kuri guvuši smagas traumas, ja kādam ir infarkts ar komplikācijām vai citas bīstamas situācijas, kad pacienta dzīvības glābšanai jāveic sarežģītas manipulācijas. "Sniedzam gan konsultatīvu, gan praktisku atbalstu. Kopā darbojoties, mēs šo pacientu tālāk no notikuma vietas nogādājam slimnīcā," skaidro Viktors.
Palīdzēt kolēģiem
Viktoram nācies braukt arī uz tā dēvētajiem smagajiem Covid-19 izsaukumiem. Šonedēļ dienesta rīcībā nonākušas divas mobilas, kapsulai līdzīgas iekārtas, kas tiks izmantotas gadījumos, kad Covid-19 slimnieka veselības stāvoklis ir smags un, nodrošinot mākslīgo plaušu ventilāciju, steidzami nepieciešama pacienta pārvešana uz augstāka līmeņa slimnīcu specializētas medicīniskās palīdzības saņemšanai. Viktors būs tas, kurš savas dežūras laikā kopā ar kolēģi, ievietojot pacientu kapsulā, ar NMPD automašīnu nodrošinās tā transportēšanu.
Šobrīd Veselības ministrijas izstrādātais plāns paredz, ka visi tā dēvētie smagie pacienti tiek nogādāti slimnīcās Rīgā. Tomēr, ja galvaspilsētā izveidosies liela šādu pacientu koncentrācija un Rīgas slimnīcās vairs nebūs vietas, Viktors pieļauj, ka pacientus varētu nogādāt arī reģionos. Nedaudz satraukti jautāju, vai tad Latvijā iespējama situācija ar Covid19 pacientu pārpildītām slimnīcām, un, uz to atbildot, Viktors atgādina par valstīm, kurās tā tiešām noticis. "Tu redzi desmit pacientus, kuriem būtu vajadzīga mākslīgā plaušu ventilācijas iekārta, bet tev ir tikai trīs vai divas [iekārtas]. Protams, tad šī selekcija ir diezgan apgrūtināta, un, protams, mediķi vienkārši nespēj palīdzēt visiem pacientiem," viņš saka. Tomēr Viktors arī atzīmē, ka Latvijā vairāki ierobežojošie un epidemioloģiskie pasākumi tikuši ieviesti visnotaļ ātri un operatīvi. Tāpat arī iedzīvotāju blīvums Latvijā ir nesalīdzināmi mazāks nekā, piemēram, Ķīnā vai kaut vai Itālijā.
Viktors gan uzsver, ka nav speciālists šajā jomā, tomēr pagaidām, pēc viņa novērojumiem, Latvijā viss notiek pēc diezgan optimistiska scenārija, kas ļauj cerēt, ka Covid-19 pacientu plūsma slimnīcās nebūs tāda, lai izraisītu veselības aprūpes sistēmas sabrukumu. Pēc infektologu un epidemiologu prognozēm, Latvijā saslimšanas "pīķis" gan vēl tikai priekšā. Sagaidāms, ka palielināsies arī Covid-19 smago pacientu skaits, un tad noteikti vēl vairāk pieaugs arī Viktora darba apjoms. Tad var nākties izmantot arī jau pieminēto kapsulu šādu pacientu pārvietošanai no vienas vietas uz citu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 17.- 23. aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!