Kādēļ daļai cilvēku patīk tenkot, bet citiem tas šķiet zemiski? Skaidrojums varētu būt pavisam vienkāršs un, kā jau varam nojaust, par aprunātājiem neko labu neliecina. No ķīniešu zinātnieku veiktā pētījuma rezultātiem izriet, ka baumošanas pamatā ir greizsirdība un zems pašnovērtējums.
Darba autori uzaicināja piedalīties eksperimentā 190 sieviešu vecumā no 23 līdz 35 gadiem. Vispirms viņas tika lūgtas novērtēt pašas savu fizisko pievilcību un pašapziņu, kam sekoja scenāriju izspēlēšana.
Vizuālā greizsirdība
Dalībnieces tika iedalītas virtuālā grupā, kurā bija pievilcīga vīrieša un vēl kādas sievietes foto. Zinātnieki apzināti grupās ievietoja gan ļoti skaistu, gan mazāk izskatīgu sieviešu attēlus. Dalībniecēm bija jāiztēlojas situācija, ka otra sieviete mēģina piesaistīt vīrieša uzmanību, un attiecīgi jānovērtē savs greizsirdības līmenis. Pēc tam darba autori iedeva dalībniecei negatīvu informāciju par sāncensi un piedāvāja iespēju izplatīt nejauko informāciju tālāk.
Visu sieviešu rīcība tika dokumentēta un rezultāti kategorizēti atbilstoši sākotnēji iesniegtajam pašnovērtējumam. Tie uzrādīja visai prognozējamu tendenci. Proti, dalībnieces vairāk baumoja par glītākajām sāncensēm. Un, jo par sevi nepārliecinātāka bija dalībniece, jo stiprāk citu sievieti tā uztvēra par tiešu konkurenti un vairāk tenkoja par to.
Aprunā šaurā lokā
APRUNĀ ŠAURĀ LOKĀ Tiesa, klačošanās pulciņš ir visai ierobežots. Sievietes lielākoties aprunā citus cilvēkus šaurā draugu lokā un atturas no negatīvas informācijas noplūdināšanas mazāk pazīstamiem cilvēkiem.
"Sastopoties ar fiziski pievilcīgām potenciālajām konkurentēm, jaunas sievietes piedzīvo augstāku romantiskas greizsirdības līmeni un tādējādi biežāk izplata savu draugu lokā negatīvu informāciju, kas varētu kaitēt potenciālās konkurentes seksuālajai reputācijai," žurnālā Evolutionary Psychological Science rezultātus īsumā rezumē Pekinas Normālās universitātes psihologu komanda, "turklāt sievietes ar zemu pašnovērtējumu biežāk piedzīvo augstāku romantiskas greizsirdības līmeni un biežāk nodod negatīvu informāciju saviem draugiem."
Vīrieši tenko skarbāk
Šis nav pirmais tenkošanai veltītais pētījums. Pirms nepilniem četriem gadiem austrāliešu zinātnieki noskaidroja, ka klačošanās vēsturiski izveidojusies kā kopienas attiecību stiprināšanas instruments. Svešinieku aprunāšana ir pateicīga sarunu tēma, lai nebūtu jārisina personīgās domstarpības, tā palīdz veidot kopīgus noslēpumus un attiecīgi stiprināt draudzības saites. Darba autori apgalvoja, ka tas pat nākot par labu mentālajai veselībai.
Vēl jo interesantākus atklājumus atnesis Izraēlas zinātnieku pētījums. Pēc 2200 cilvēku aptaujāšanas Arielas Universitātes pētnieki konstatēja, ka vīrieši par kolēģiem baumo tikpat bieži kā sievietes. Taču sieviešu tenkas lielākoties aprobežojas ar zobgalībām, savukārt vīrieši pret sāncenšiem ir ļoti nežēlīgi un nekautrēsies dot pamatīgu triecienu darbabiedru reputācijai, ja vien tas palīdzēs pašiem gūt labumu.