Sausā likuma ieviešanas pamati ASV tika likti jau XIX gadsimta trīsdesmitajos gados, kad aizvien lielāku sabiedrības atbalstu ieguva visdažādākās atturībnieku kustības, sākot ar Krogu pretinieku līgu (Anti-Saloon League jeb ASL) un beidzot ar Sieviešu kristīgās atturības savienību (Woman’s Christian Temperance Union), raksta BBC History. Sievietēm balsstiesības tolaik vēl nebija piešķirtas un šī bija laba iespēja nokļūt sabiedrības uzmanības centrā, apelējot pie ASV pamatlicēju puritāniskajām vērtībām.
Gandrīz 200 gadu laikā tā arī nav mainījušies argumenti, kādēļ alkohola lietošana būtu nosodāma un ierobežojama – jau kopš XIX gadsimta pirmās puses sievietes sūdzējās, ka vīri savas algas nodzer, par ģimenēm īpaši nerūpējas, bet uz taisnīgiem pārmetumiem atbild ar vardarbības izpausmēm. Atsevišķos ASV štatos un apgabalos sausais likums ar mainīgām sekmēm tika ieviests, jau sākot ar XIX gadsimta vidu, skaidro History.com.
Jaunu impulsu šī kustība ieguva XX gadsimta sākumā. Hārvarda Universitātes vēstures profesore Laiza Makgira sarunā ar CBS atgādinājusi, ka laikā no 1880. līdz 1920. gadam ASV ieradušies vairāk nekā 20 miljoni imigrantu, kuriem puritāniskās vērtības, tai skaitā alkohola nelietošana vai lietošana niecīgās devās (pa glāzei vīna nedēļā), bija svešas. Tikmēr alkohola pretiniekiem lieti noderēja Pirmais pasaules karš, kura laikā, lai ekonomētu labību maizes ražošanai, tika ierobežota tās izmantošana grādīgo dzērienu izgatavošanai. ASV kongresmeņi, jūtot, ka tautā šāda iniciatīva varētu būt populāra, 1917. gada decembrī atbalstīja sausā likuma pieņemšanu jeb konstitūcijas 18. labojumu, lai gan tā spēkā stāšanās kārtība tika noteikta tikai 1919. gada 28. oktobrī.
KAS IR ALKOHOLS?
Lai gan jau 1919. gada janvārī lēmumu par sausā likuma ieviešanu bija atbalstījis pietiekams skaits pavalstu, lai tas varētu stāties spēkā federālā līmenī, trūka specifisku likuma ieviešanas detaļu. History.com uzsver, ka konstitūcijas labojums tikai aizliedza izplatīt "apreibinošos alkoholiskos dzērienus", taču nedefinēja, kas īsti par tādiem uzskatāmi. Vairāki kongresmeņi, kuri bija atbalstījuši šo labojumu, vēlāk taisnojās, ka esot bijuši pilnīgi pārliecināti – sausais likums attieksies vienīgi uz stipro alkoholu, taču ne alu vai vīnu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 25. - 31. oktobra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!