Izraēlā dzīvojošie afrikāņi ir neapmierināti ar nesen parlamentā apstiprināto likumu, kas ļauj varasiestādēm vismaz gadu aizturēt imigrantus, kuriem nav derīgu uzturēšanās dokumentu. Pēdējo nedēļu laikā desmitiem ieceļotāju no Āfrikas ir aizturēti un nogādāti Holotas nelegālo imigrantu izvietošanas centrā, ko atvēra tikai pagājušā gada nogalē.
Neatzīst par bēgļiem
Lai paustu sašutumu par Izraēlas valdības attieksmi, valstī strādājošie afrikāņi, kuri pārsvarā nodarbināti apkalpojošajā sfērā, izsludinājuši trīs dienas ilgu streiku. Tas sākās svētdien Telavivā ar lielāko jebkad Izraēlā notikušo afrikāņu imigrantu demonstrāciju, kurā esot piedalījušies no 10 līdz 30 tūkstošiem cilvēku.
«Mēs lūdzam, lai Izraēlas valdība izdara trīs vienkāršas lietas. Pirmkārt - atceļ jauno likumu un atbrīvo ieslodzītos. Otrkārt - pārbauda mūsu lūgumus pēc patvēruma. Treškārt - ievēro cilvēku pamattiesības, tajā skaitā tiesības strādāt un tiesības uz medicīnas pakalpojumiem,» demonstrācijas dalībnieks eritrejietis Dauds Nemoss sacīja televīzijai Euronews.
Pēdējos gados Izraēlā, pārsvarā caur Ēģipti, nelikumīgi iekļuvuši gandrīz 60 tūkstoši afrikāņu, kuri bēg no nabadzības, kara un politiskajām represijām savā dzimtenē. Lielākā daļa no viņiem gadiem spiesti mitināties nelegālo imigrantu izvietošanas centros vai slapstīties, jo varasiestādes atsakās viņus atzīt par bēgļiem.
Tajā pašā laikā Izraēla nedrīkst deportēt patvēruma meklētājus, jo ir pievienojusies ANO konvencijai par bēgļu statusu, kas nosaka, ka valstij jāaizsargā imigranti, kuri drošības dēļ nevar atgriezties izcelsmes zemē.
Tomēr Izraēla ir izdomājusi veidu, kā to apiet, liekot lietā tā dēvēto brīvprātīgo deportāciju, kad nelegālajiem imigrantiem apmaiņā pret solījumu pamest valsti izmaksā finansiālu kompensāciju, apgalvo bēgļu aizstāvju organizācija Hotline for Migrant Workers.
Kneseta 10. decembrī apstiprinātais likumprojekts paredz, ka varasiestādes bez tiesas lēmuma var ilgāk par gadu aizturēt nelegālos imigrantus. Šis likums aizstās Augstākās tiesas septembrī atcelto parlamenta lēmumu atļaut turēt apcietinājumā nelegālos imigrantus ilgāk nekā trīs gadus, vēsta AFP.
ANO Komisariāts bēgļu jautājumos (UNHCR) ir izteicis atbalstu protestējošajiem afrikāņiem un kritizējis Izraēlas valdību. «[Izraēlas] pašreizējā politika un rīcība rada bailes un haosu patvēruma meklētāju kopienā, tā neņem vērā viņu īpašo stāvokli,» teikts UNHCR paziņojumā.
Apdraudot sabiedrību
Izraēlas valdība, kas kopš 2012. gada ir pastiprinājusi kontroles uz robežas ar Ēģipti, uzskata, ka vairums afrikāņu imigrantu nav bēgļi, bet likumpārkāpēji. Šāda viedokļa rašanos veicinājusi daudzu ierindas ebreju nepatika pret afrikāņu iebraucējiem.
Iekšlietu ministrs Gideons Saars pirmdien intervijā Izraēlas Armijas radio sacīja, ka lielākā daļa no viņiem ieradušies valstī, lai meklētu darbu, nevis patvērumu. «Izraēla nav viņu mājas, un mēs centīsimies panākt, ka tā nekļūst par nelegālo iebraucēju valsti,» sacīja ministrs.
Savukārt Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu ir pārliecināts, ka liela skaita afrikāņu klātbūtne apdraud tradicionālās ebreju sabiedrības pastāvēšanu. «Demonstrācijas viņiem nepalīdzēs. Viņi nav bēgļi, kam mēs sniedzam palīdzību saskaņā ar starptautiskajām normām. Viņi ir nelegālie iebraucēji, kas meklē darbu,» paziņojis premjers.
Viņš arī apsolīja, ka Izraēla dos priekšroku tādai politikai, kas iedrošināšot imigrantus pamest valsti. B. Netanjahu apgalvo, ka pērn Izraēlu «brīvprātīgi» esot atstājuši 2600 iebraucēji. «Šogad mums jāatbrīvojas no lielāka skaita,» viņu citē ziņu aģentūra Reuters.