Tiesa, galvenais jautājums, kāda būs šo aizņēmumu cena, jo pašreizējie aizdevumi, kuru likme ir 2,5 līdz 4,2%, tiek uzskatīti par salīdzinoši lētiem.
Ekonomists Mārtiņš Kazāks Dienai norāda, ka iespējamās pārfinansējuma procentu likmes prognozēt pagaidām ir sarežģīti, tas atkarīgs no situācijas pasaules ekonomikā. Ja, piemēram, pasaulē sāksies eiro recesija, pārfinansējuma aizdevuma likmes var būt krietni augstākas nekā līdzšinējās.
Latvijas Banka (LB) savukārt kā divas svarīgākās lietas, lai tiktu pie lētākas naudas, nosauc divas: ja Latvija uzlabos kredītreitingu un ja ieviesīs eiro. «Piemēram, Latvijas kaimiņvalsts Igaunija, kas ir konsolidējusi budžetu un ieviesusi kopīgo valūtu, šobrīd finanšu tirgos var aizņemties par procentu likmēm, kas tuvas Eiropas viszemākajām - Vācijas aizņemšanās likmēm,» pauž LB pārstāvis Mārtiņš Grāvītis, minot, ka atšķirība aizdevumu procentos Latvijai varētu būt 2-2,5% (ar ieviestu eiro) vai 5,5-6% (bez eiro). «Pārrēķinot konkrētās parāda apmaksas summās, bez eiro turpmākajos desmit gados Latvija par ārējo parādu pārmaksātu aptuveni miljardu latu.»
Valsts kase pagaidām turpmākos scenārijus atturas prognozēt. «Pašreiz finanšu tirgos joprojām saglabājas svārstīgums un nervozitāte, kas nelabvēlīgi ietekmē resursu cenu un aizņemšanās iespējas. Mūsu mērķis ir organizēt aizņemšanos pēc iespējas labvēlīgākā brīdī, lai panāktu visizdevīgākos aizņēmuma nosacījumus. Izteikt pieņēmumus par sagaidāmiem aizņēmuma nosacījumiem nebūtu stratēģiski pareizi,» pauž Valsts kases pārstāve Sandra Gīle.
Kā jau ziņots, finanšu ministrs Andris Vilks Latvijas finanšu perspektīvu un cerības saistījis tieši ar labākiem kredītreitingiem. Tiesa, pagājušajā nedēļā reitingu aģentūra Fitch Ratings gan pazemināja Latvijai piešķirtā ilgtermiņa reitinga prognozi no pozitīvas līdz stabilai, par iemeslu šādam lēmumam minot kraso ārējās vides pasliktinājumu. «Diemžēl negatīvie notikumi eirozonā ir ietekmējuši arī Latviju. Taču ļoti būtiski, ka Latvijas kredītreitings tiek saglabāts investīciju kategorijas līmenī, ņemot vērā Latvijas paveikto, lai līdzsvarotu valsts ekonomiku,» to komentēja A. Vilks.