Siltāks pat uz Marsa
Sals pārsteidza amerikāņus, dažviet nesot pat gadsimtu nepieredzētu aukstumu. Sals, kas pieņēmās spēkā kopš pagājušās nedēļas nogales, vislielāko spelgoni sasniedza otrdien, kad tika pārspēti līdzšinējie 7. janvāra aukstuma rekordi.
Visaukstāk bija Minesotas štatā, kur temperatūra noslīdēja līdz mīnus 37 grādiem pēc Celsija. Jāpiebilst, ka pat uz Marsa visurgājējs fiksēja augstāku temperatūru (planētas virsmas vidējais rādītājs ir mīnus 63 grādi pēc Celsija).
Sals pārņēma visus Savienoto Valstu štatus, sasniedzot pat Havaju salas, kur fiksēti mīnus septiņi grādi pēc Celsija. Tiesa gan, temperatūra reģistrēta neaktīva vulkāna virsotnē, kur parasti janvārī temperatūra ir ap nulli.
Pēc meteorologu prognozēm, gaisa temperatūra ASV tagad strauji kāps un dienvidos būs pat siltāks, nekā janvārī ierasts. «No šodienas laiks kļūs krasi siltāks,» trešdien sacīja meteorologs Gajs Veltons no amerikāņu telekanāla The Weather Channel. «Ceturtdien gaisa temperatūrai jābūt jau gandrīz ierastajās robežās.»
Lai gan amerikāņus pārsteidzis lielais sals, eksperti norāda, ka šādi laikapstākļi nav uzskatāmi par nepieredzētu anomāliju. «Atliek tikai paskatīties 100 gadu senā pagātnē, un kļūst skaidrs, ka tas noticis daudzkārt,» laikrakstam The New York Times skaidroja vēsturnieks Kristofers Bērts, kurš specializējies laikapstākļu jautājumos.
Lielā aukstuma izraisīšanā vaino polāro virpuli, ko vienkāršoti var skaidrot kā ārkārtīgi aukstu gaisa masu, kas ziemas laikā parasti atrodas virs Arktikas. Tas ir katru ziemu, taču dažreiz tas atrodas tuvāk Kanādai un ASV, bet dažreiz - Āzijai un Eiropai. Kā skaidrojuši meteorologi, «polārais virpulis ir tikai izmeklēts apzīmējums, kā nosaukt intensīvu zema spiediena apgabalu, kas griežas virs Arktikas». Dažos gadījumos virpuļa kustībā var rasties novirzes no normas, kas aukstajām gaisa masām ļauj izplatīties daudz tālāk uz dienvidiem, nekā ierasts.
Ekonomikai zaudējumi
Aukstums paralizēja lielāko daļu ASV, liekot slēgt skolas un uzņēmumus, kā arī radot satiksmes haosu. Kopš svētdienas ar laikapstākļiem saistīta vismaz 21 cilvēka nāve, kopumā atcelts vairāk nekā 11 tūkstošu avioreisu. Vislielākie traucējumi novēroti Čikāgas lidostā.
Haoss gaisa satiksmē sola ievērojamus zaudējumus aviokompānijām, kas meklē risinājumus, kā palīdzēt lidostās iesprostotajiem ceļotājiem. Amerikāņu zemo cenu kompānija JetBlue izstrādājusi speciālu kompensāciju plānu, kas atsevišķos gadījumos ļauj pretendēt pat uz tādu personīgo tēriņu atmaksu kā lidostas kafejnīcā izdzertais alus kauss vai kioskā iegādātie glancētie žurnāli.
«Visticamāk, ASV ekonomikai radītie zaudējumi kopumā mērāmi piecu miljardu dolāru (3,68 miljardi eiro) apmērā, kas iekšzemes kopprodukta pieaugumu gada pirmajā ceturksnī samazinās par 0,2%,» telekanālam CBS News sacīja Kristīna Dreika no konsultāciju uzņēmuma Planalytics.
Vairāki uzņēmumi piedzīvojuši zaudējumus, taču tagad darba netrūkst automehāniķiem un santehniķiem. Salā aizsalušās ūdenscaurules pārplīsušas, un darbinieki nespēj tikt galā ar izsaukumiem. «Labs laiks biznesam. Slikts laiks miegam,» santehniķi Krisu Braidu no Alabamas štata citēja raidsabiedrība CNN. «Tikai reizi desmit gados mums ir tik daudz darba.»
No veikalu plauktiem naski izpirktas sniega lāpstas, sāls krājumi un sniega pūtēji. Taču lielais aukstums par sevi vēl atgādinās, kad pienāks apkures rēķini. Elektrotīkla noslodze un traucējumi dabasgāzes piegādē jau tagad valstī noveduši pie elektrības un dabasgāzes cenu kāpuma.