«Ja kāds man būtu teicis, es nekad neticētu, ka kādu dienu pamodīšos patversmē,» laikraksta The New York Times reportierim skumji atzīst Šari Vesta. Trīs pieaugušu bērnu māte, kura agrāk uzraudzīja sociālo māju, tagad pati palikusi bez pajumtes. Pirmās naktis pēc mājas atņemšanas viņa pārlaida savā automašīnā uz bijušā mājokļa iebraucamā ceļa. Pēc tam palika pie draugiem un radiem, taču viesošanās nevarēja turpināties mūžīgi. Tad viņa pieteicās patversmē.
Tādu cilvēku kā sirmā Vestas kundze Amerikā ir lērums. Vēl pirms gadiem tikai daži māju zaudējušie cilvēki patiešām nonāca uz ielas, bet tagad tā kļuvusi par regulāru parādību. No visiem, kas ASV bezpajumtnieku saimei pievienojušies pēdējā gada laikā, aptuveni desmitā daļa nespēja samaksāt bankai hipotekāro kredītu, liecina Bezpajumtnieku nacionālās koalīcijas un sešu citu cilvēktiesību grupu kopīgi veiktais pētījums. Vissliktākā situācija esot valsts vidienē. Par to liecina arī bezdarba līmenis.
Lielākā daļa bezpajumtnieku jau izmantojuši likumā paredzēto iespēju atteikties no īpašuma un īrējuši to no jaunā saimnieka. Taču izrādījies, ka pat īres maksa, kurai jābūt krietni zemākai par hipotekārā kredīta maksājumu, tiem nav bijusi pa zobam. Bieži vien šie cilvēki ir zaudējuši darbu un pirms tam nav nodrošinājušies ar pienācīgiem iekrājumiem.
«Šīm ģimenēm nekad iepriekš nav bijusi vajadzīga palīdzība,» The New York Times saka palīdzības organizācijas Mercy House izpilddirektors Lerijs Heiness, «viņiem nav ne jausmas, kurp doties, un viņi cīnās ar pazemojuma sajūtu. Viņi pat nezina, ko teikt, pēc kādas palīdzības vērsties.»
«Mēs redzam, ka pieaug to cilvēku skaits, kuri pārnakšņo automašīnās,» Kalifornijas pilsētiņas Venturas pašvaldības pārstāvis Riks Kols apgalvo, ka domes ierādītais laukums bezpajumtnieku automašīnām kļūst aizvien blīvāk apdzīvots. «Daži ir atņemto māju bijušie īpašnieki, citi nevarēja atļauties samaksāt īri. Šeit cilvēki vispirms drīzāk atdos māju un tikai pēc tam automašīnu,» R.Kola teiktais liek noprast, ka spēkrata loma amerikāņa ikdienā ir krietni lielāka.
Tagad mainās arī sabiedrības skatījums uz cilvēkiem, kuri atdod māju atpakaļ bankai. Vēl nesen amerikāņi centās izvairīties no krišanas kaunā un mēģināja sagrabināt naudu ikmēneša maksājumam, tagad kaimiņi un darba kolēģi pret māju atdevējiem izturas ar sapratni, vēsta portāls msnbc.com.