«Esam pārsteigtas, gandarītas un ļoti, ļoti priecīgas,» gandrīz vienā balsī teica Liepājas reģionālās slimnīcas māsiņas Oksana Aleksejeva un Līga Olbačevska, par kurām akcijā Meklējam sirdsmāsiņu bija balsots visvairāk. Lepns ne tikai par savas slimnīcas personāla novērtējumu, bet par visām māsiņām, kuras nosauktas akcijā, bija Liepājas slimnīcas galvenais ārsts Edvīns Striks: «Es apbrīnoju māsu spēju atstāt savas problēmas un rūpes ārpusē un slimnīcā domāt tikai un vienīgi par pacientiem, viņu vecākiem un ārstiem.»
«Paldies» svars un nozīme
Akcijas Meklējam sirdsmāsiņu iniciators un galvenais atbalstītājs ar naudas balvu (500 latiem jeb 711,44 eiro pēc nodokļu nomaksas) jau ceturto reizi bija Rietumu bankas labdarības fonds (RBLF). Laikraksts Diena publicēja stāstus par māsu interesanto un nesavtīgo darbu. Šogad pirmo reizi akcijā Meklējam sirdsmāsiņu iesaistījās arī uzņēmums Rimi Latvia, kas aicināja balsot par bērnu māsiņām. Rimi dāvanu karšu izlozes rezultāti tiks paziņoti 14. janvārī.
Akcija kopš pašiem pirmsākumiem ir devusi labumu visiem - gan ceļot medicīnas māsas profesijas prestižu, gan arī iemācot pateikt paldies. Trijos mēnešos par bērnu māsām saņemts vairāk nekā 7500 balsojumu. Laureātes tika noteiktas, apkopojot anketas un elektronisko balsojumu portālā Diena.lv. Bet, kā uzsvēra laikraksta Diena galvenais redaktors Gatis Madžiņš, «sirdsmāsiņas titulu varētu piešķirt katrai bērnu māsiņai, kurai pateikts kaut viens sirsnīgs paldies, jo kādam viņa ir iekritusi sirdī ar iejūtību un laipnu palīdzību».
«Māsiņu darbs kādreiz var šķist neredzams un nenozīmīgs, bet tomēr neaizmirsīsim, ka māsiņa ir tā, kas visu laiku atrodas līdzās bērnam, kad viņš ir nonācis slimnīcā, un māsiņa ir tā, kas bērnam sniedz nepieciešamo atbalstu un palīdzību, kad vecāku nav blakus. Tas ir nenovērtējams darbs - mīlēt un rūpēties ne tikai par saviem bērniem, bet ik dienas ar iejūtību un sirsnību izturēties pret daudziem maziem pacientiem un viņu vecākiem,» akcijas svinīgajā noslēgumā uzsvēra RBLF valdes priekšsēdētāja Inga Šīna. Savukārt Rietumu bankas padomes priekšsēdētāja vietnieks, RBLF padomes priekšsēdētājs Arkādijs Suharenko, neslēpjot emocijas, atcerējās laiku, kad bērnībā bija gadījies nokļūt slimnīcā un labais vārds arī toreiz ārstējis ne mazāk kā medikamenti un potes. «Šī profesija ir unikāla, jo dod labumu daudziem. Esam gandarīti, ka akcija nes augļus - tiek pievērsta sabiedrības uzmanība medmāsu nesavtīgajam darbam. Pēc Zolitūdes traģēdijas esam nolēmuši atbalstīt ugunsdzēsējus un glābējus, jo par viņu grūto darbu maz tiek runāts,» teica A. Suharenko.
Plaša profila profesija
«Svarīgi, ka mūsu darbam tiek pievērsta uzmanība,» pēc sarunas ar prezidentu Andri Bērziņu sacīja Kuldīgas slimnīcas māsiņas Anžela Vārna un Inguna Valtere. Uzskaitot rakstura īpašības, kurām būtu jāpiemīt ideālai medicīnas māsai, viņas jo īpaši uzsvēra spēju saprasties ne tikai ar mazajiem pacientiem, bet arī ar viņu vecākiem un ārstiem. «Mēs esam arī tilts, zibensnovedējs,» teica A. Vārna. Viņas dežūra iekritusi tieši pirmajā jaunā gada dienā un «paldies Dievam, bija mierīga, bet tagad gan - pieci pacienti pa dienu ir». Par saņemtās prēmijas tērēšanu vēl neviena no māsiņām neesot domājusi, lai gan dažas atzina, ka gribētu naudas balvu ieguldīt savas veselības uzlabošanā. «Nav jau viegla šī profesija. Stress, negulētas naktis,» sacīja Džuljeta Grava no Alūksnes slimnīcas. Bet Laima Dārziņa no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas un traumatoloģijas nodaļas, kura par māsu strādā 38 gadus, apgalvoja, ka svarīgākais ir dzirdēt pozitīvu darba novērtējumu.
Par medicīnas māsu daudzpusību apbrīnu izteica akcijas Meklējam sirdsmāsiņu patronese Dace Seisuma, kura ir gan mediķe, gan arī vienkārši mamma. Viņa, uzrunājot māsiņas, sacīja: «Bērnu māsiņas ir īpašas. Vienmēr esmu apbrīnojusi viņu spēju veikt manipulācijas mazajiem pacientiem, kuri bieži ir raudoši, un reizē mierināt viņu satrauktos vecākus. Arī mani. Apliecinu visdziļāko cieņu visām māsām, kas veic savu darbu ar lielu atbildību un pēc labākās sirdsapziņas.»