Pirms doties pārgājienā, it sevišķi, ja ejat pirmo reizi vai vienatnē, jāņem vērā daži priekšnosacījumi. Kā pareizi sagatavoties, lai gājiens būtu ērts, drošs un priecīgs, Dabas Diena noskaidro, uzrunājot pieredzējušus dabā gājējus.
Jābauda skaistie dabas skati
Uģis Jaunskungs stāsta, ka aktīvi atpūšas jau no mazotnes, kad vasarā pēc 8. klases kopā ar draugiem vairākas dienas dzīvojušies Embūtes ezerā uz salas. «Profesionāli pievienojos pārgājienu kultam augstskolā, kad sāku studēt tūrismu. Tad sapratu - nav svarīgi, cik tālu aizej un cik daudz izstaigājies, galvenais ieguvums ir nevis noietā ceļa garums, bet emocijas, bauda par skaisto dabu, piedzīvojumiem, varbūt sevis pārvarēšanu, bet izšķirošais nebūs tas, ka esi mērojis desmit vai simts kilometru,» uzskata Uģis. Vēlme pārliecināties par saviem spēkiem nāk vēlāk, kad ziņkāre iepazīt Latvijas āres pamatā apmierināta. Organizācija Baltais kalns, kas apvieno domubiedrus, kuriem patīk ķert adrenalīnu brīvdabas aktivitātēs, organizē 136 km izturības pārgājienu, kas ir cīņa ar sevi, izaicinājums, jo veicamais kontrollaiks ir 55 stundas, kuru laikā jānoiet dotais maršruts. Un tu meklē savas iekšējās rezerves, sakopo gribasspēku, lai attālumu pieveiktu. Tas, protams, neved pa gludu ceļu, ir jāpārvar dažādi šķēršļi, iespējams, jāiet pa ūdeni, cauri mežam un tā tālāk. «Protams, pārvarēt grūtības ir interesanti, bet, manuprāt, pārgājienu būtība ir gūt pozitīvas emocijas. Latvijā ir daudz skaistu vietu, burvīga piekraste, it sevišķi senais lībiešu krasts, vecie šaursliežu dzelzceļi, ļoti liela mūsu dabas vērtība ir purvi, pa kuriem ļoti interesanti staigāt. Var ieraudzīt dažādus dzīvniekus, ja klusiņām pārvietojas un netaisa balagānu. Vai ieraugi smilšakmens atsegumus un sapriecājies - tiešām, tas ir šeit, Latvijā?!» prāto Uģis. Plānojot pārgājiena maršrutu, viņš iesaka meklēt neizstaigātas vietas, kādu konkrētu vēsturisku vai dabas punktu, kas ir svarīgs - purvs, melnā stārķa ligzda un tamlīdzīgi, pēcāk to apaudzējot ar ceļa plānu. Jāņem vērā - var gadīties, ka būs jāiebrien ūdenī, jārāpjas pāri grāvim bez tiltiņa, tāpēc cilvēkam jāizprot savs komforta līmenis - cits var diennakti pavadīt ar slapjām kājām, citam jau pēc pāris stundām garastāvoklis sabojāts...
Ledus lietus pārdzīvots, plānā - krokodilu purvs
«Kopā ar kolēģiem no piedzīvojumu kompānijas Lūzumpunkts biju Horvātijā starptautiskās apmācībās Winter Outdoor activities for Growth, mums bija divu dienu pārgājiens februārī, kad Eiropā - Slovēnijā, Horvātijā, Austrijā - lija ledus lietus. Pavadījām piecas dienas bez elektrības, siltā ūdens, četras dienas bijām iesprostoti kalnu ciematiņā. Līdz 1000 metru augstumam viss bija sasalis, visi koki lūza, nebija iespējams uzturēties mežā. Virs 1000 metriem savukārt bija plusos un mitrs, gandrīz neiespējami iegūt malku un iekurt uguni, naktī piesala, bet mēs devāmies divu dienu pārgājienā, izturējām un laimīgi atgriežoties bija visi! Šis pārgājiens man vēl ilgi paliks atmiņā kā kaut kas ārkārtīgi skaists, jo neticu, ka gadīsies redzēt vēl tādus skatus - ar nolūzušajiem kokiem un milzu lāstekām!» priecājas Uģis. Iespaidīgās ainas iespējams apskatīt Mārtiņa Plūmes fotogrāfijās www.pluume.lv. Oktobrī Uģis dosies uz Ameriku un cer izstaigāt Evergleidas nacionālā parka purvu, kurā mīt arī krokodili. Viena no skaistākajām vietām pārgājienu mīļotājiem, viņaprāt, esot Gruzija - burvīga daba jebkurā gadalaikā, viesmīlīgi cilvēki, var baudīt viņu ikdienu un kalnus - Uģis iesaka. Viss jādara prātīgi - arī tad, ja gribi pastaigāt tepat pa Latviju, pasaki, kurp tu ej un kad būsi atpakaļ, kaut vai dodies dzērvenes uz purvu lasīt. Ja ej gar jūru, dari to apavos, bet rēķinies, ka smiltis iekļūst visur un var uzberzt tulznas.