Jau agrāk eiroskeptiskās partijas ir mēģinājušas sakopot spēkus EP, bet līdzšinējie centieni nav bijuši pārāk veiksmīgi. Arī pašlaik, neskatoties uz popularitāti savās valstīs, M. Lepena un G. Vilderss nevar būt pārliecināti, ka viņiem izdosies izveidot galēji labējo partiju bloku EP, jo vēl viens ietekmīgs šī politiskā «žanra» pārstāvis - Lielbritānijas Neatkarības partijas līderis Naidžels Farādžs - paziņojis, ka negrasās sadarboties ar M. Lepenu.
Vēlas atgūt kontroli
M. Lepena, kas pagājušā gada Francijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā saņēma 18% balsu un ierindojās trešajā vietā, līdz šim savus politiskos panākumus kaldinājusi, kaismīgi iebilstot pret, viņasprāt, Francijas liberālo imigrācijas politiku un pārlieku lielo toleranci pret musulmaņiem, kas nevēloties pilnvērtīgi iekļauties franču sabiedrībā.
Viņa 2011. gadā pārņēma Nacionālās frontes vadības grožus no sava skandalozā tēva Žana Marī Lepena, kurš ir pazīstams kā atklāts antisemīts un holokausta noliedzējs. Lai uzlabotu partijas tēlu, M. Lepena pēdējos gados ir centusies norobežoties no tēva izteikumiem. Tajā pašā laikā Ž. M. Lepens ir Nacionālās frontes goda priekšsēdētājs un ir atbildīgs par partijas stratēģiju startam EP vēlēšanās.
Platīnblondo matu īpašnieks G. Vilderss starptautisku atpazīstamību ieguva 2008. gadā, kad klajā nāca viņa veidotā filma Fitna, kas izraisīja plašus protestus musulmaņu pasaulē. Politiķis filmā musulmaņu svētos rakstus Korānu salīdzināja ar Ādolfa Hitlera grāmatu Mein Kampf (Mana cīņa) un brīdināja, ka Nīderlandi apdraud «islāma cunami».
Arī G. Vildersa vadītā Brīvības partija iestājas par striktiem imigrācijas ierobežojumiem un ir nākusi klajā ar dažādiem ierosinājumiem, kas vērsti pret musulmaņiem, piemēram, aizliegt musulmaņu tradicionālo galvassegu valkāšanu sabiedriskās vietās.
Jaunākās aptaujas rāda, ka gan Nacionālā fronte, gan Brīvības partija maijā paredzētajās EP vēlēšanās iegūs lielāko vēlētāju atbalstu savās valstīs. Iespējamie panākumi un ES dalībvalstīs pieaugošais eiroskepticisms (tikai 30% ES pilsoņu ir pozitīvs viedoklis par ES) licis M. Lepenai un G. Vildersam apvienot spēkus, lai pēc vēlēšanām EP izveidotu jaunu politisko grupu.
Viņu mērķis esot atjaunot ES dalībvalstu pašnoteikšanos, nepieļaut dziļāku ES integrāciju un virzīšanos pretī federālai Eiropas valstij, atbrīvoties no ES vienotās valūtas eiro un atcelt Eiropas Komisijas teikšanu pār dalībvalstu budžetu.
«Mēs nejūtamies pārāk ērti, esot tāda kā province Eiropas supervalstī. Vairāk kā pusi no Nīderlandes likumiem nav iniciējusi valdība, bet ES Padome, Komisija vai EP, tātad - Eiropas elite,» paziņojis G. Vilderss. «Šis ir sākums [dalībvalstu] atbrīvošanai no Eiropas elites, no nezvēra, vārdā Brisele. Mēs paši vēlamies izlemt, kā kontrolēt savas robežas, savu naudu, savu ekonomiku, savu valūtu.»
Jāmeklē sabiedrotie
Lai varētu izveidot jaunu EP frakciju, kas saņemtu ES finansējumu un vietas parlamenta komisijās, M. Lepenas un G. Vildersa vadītajiem eiroskeptiķiem vajadzēs vismaz 25 deputātus no vismaz septiņām ES dalībvalstīm.
Ir izskanējuši minējumi, ka jaunajam blokam varētu piesaistīt pret imigrantiem noskaņoto Zviedrijas labējo partiju Zviedru demokrāti un tai radniecīgo Dānijas Tautas partiju, Austrijas labēji radikālo Brīvības partiju, kas nesen notikušajās parlamenta vēlēšanās ieguva 20% balsu, un Beļģijas flāmu separātistu partiju Vlaams Belang.
Tāpat M. Lepena un G. Vilders sev blakus vēlētos redzēt Lielbritānijas Neatkarības partiju un Itālijas galēji labējo spēku Ziemeļu līga, kuras darbojas jau pašlaik Eiroparlamentā esošā eiroskeptiķu grupā Brīvības un demokrātijas Eiropa.
N. Farādžs, kura vadītajai Neatkarības partijai paredz uzvaru EP vēlēšanās Lielbritānijā, kategoriski noraidījis iespēju strādāt kopā ar M. Lepenu, jo viņas Nacionālās frontes pagātnē esot «pārāk dziļi antisemītisma nospiedumi». Līdzīgi apsvērumi atturot arī Dānijas Tautas partiju no iesaistīšanās jaunajā eiroskeptiķu frakcijā.
Interesanti, ka tā nav problēma G. Vildersa Brīvības partijai, kas nosoda antisemītismu, un saņem finansējumu no Izraēlas un ebreju organizācijām ASV.