Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +9 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 29. septembris
Mihails, Miķelis, Mikus, Miks

Atomenerģijas noliegšanas vilnis Eiropā

11. martā tūkstošiem kilometru no Eiropas - Japānā - notika spēcīga zemestrīce, kuras radītais postošais cunami skāra Fukušimas atomelektrostaciju (AES), izraisot lielāko kodolavāriju kopš 1986. gadā notikušā sprādziena Černobiļas AES. Bojātā Fukušimas atomstacija Eiropu nav apdraudējusi, tomēr Vecā kontinenta sabiedriskajā domā un līdz ar to politiķu retorikā pēc negadījuma Japānā aizvien skaļāk ieskanējās runas par nepieciešamību atteikties no atomenerģijas.

Vislielākais iedzīvotāju spiediens bija jāiztur Vācijas valdībai, kas beigu beigās nolēma, ka valsts pilnībā atteiksies no atomenerģijas izmantošanas tuvāko gadu laikā. Paredzams, ka tuvākajā laikā līdzīgi rīkosies arī citas valstis, tomēr atklāts paliek jautājums - kas aizstās kodolenerģiju. Eksperti uzskata, ka lielākais ieguvējs no eiropiešu atbrīvošanās no kodolenerģijas būs Krievija.

Merkele neiztur spiedienu

Tieši Vācija, kur 2010. gadā AES saražoja ceturtdaļu no visas patērētās elektroenerģijas, pēc Fukušimas avārijas kļuva par epicentru atomenerģijas pretestības vilnim, kas vēlāk pārņēma visu Eiropu. Tikai trīs dienas pēc dabas stihijas Japānā Vācijas kanclere Angela Merkele paziņoja, ka darbu pārtrauc divi valstī vecākie kodolreaktori un tiek atcelts plāns par atlikušo 15 darbības termiņa pagarināšanu, kas tika pieņemts pērn septembrī. Tomēr vairākas plašās protesta demonstrācijas un A. Merkeles vadītās Kristīgo demokrātu savienības sakāve federālo zemju vēlēšanās piespieda valdību 30. maijā nākt klajā ar paziņojumu, ka pēdējā no vēl deviņām funkcionējošajām AES pārtrauks darbu 2022. gadā.

Dažas dienas agrāk - 25. maijā - Vācijas kaimiņvalsts Šveice paziņoja, ka atsakās no plāna būvēt trīs jaunas atomstacijas, bet līdz 2034. gadam paredzēts apturēt valstī esošo četru AES darbību, raksta European Energy Review.

Savukārt Itālijas iedzīvotāji šonedēļ notikušajā referendumā teica «nē» nepopulārā premjerministra Silvio Berluskoni vadītās valdības rosinājumam atcelt atomenerģijas ražošanas aizliegumu, par kura ieviešanu tika nolemts 1987. gadā notikušajā tautas balsošanā, kas tika ierosināta pēc Černobiļas katastrofas.

Arī Lielbritānija uz nezināmu laiku ir iesaldējusi plānus par atomenerģijas plašāku izmantošanu. Pat Francijā, kur 80% elektroenerģijas saražo kodolreaktori un tiek kalti plāni par jaunās paaudzes AES celtniecību, sākušās runas par nepieciešamību pārskatīt kodolpolitiku.

Augs Krievijas ietekme

Ir skaidrs, ka, atsakoties no atomenerģijas, valstis būs spiestas meklēt enerģijas avotus, kas kompensētu tās trūkumu. A. Merkele paziņojusi, ka Vācijā tas tiks panākts, palielinot energoefektivitāti, modernizējot energotīklus un izmantojot atjaunojamos energoresursus. Tomēr vienlaikus viņa atzīst, ka būs nepieciešams pārejas posms, kura laikā pieaugs valsts pieprasījums pēc fosilajiem energoresursiem.

Analītiķi uzskata, ka ar fosilajiem energoresursiem, visticamāk, domāta dabas gāze, kas ir lētāka un videi draudzīgāka nekā nafta un ogles. Savukārt Starptautiskā Enerģētikas aģentūra paredz, ka līdz ar plašāku atteikšanos no atomenerģijas iestāsies «dabas gāzes zelta laikmets» un līdz 2020. gadam globālais pieprasījums pēc šā enerģijas avota pieaugs par 9,5%, salīdzinot ar iepriekš prognozētajiem 4,8%, raksta The New York Times.

Tā ir lieliska ziņa Krievijai, kas jau tagad piegādā ceturto daļu no Eiropā patērētās dabas gāzes, un Krievijas dabas gāze veido 40% no visas patērētās gāzes Vācijā, turklāt viss liecina, ka vāciešu un visas Eiropas kāre pēc tās tuvākajos gados tikai pieaugs.

Tas rada bažas, ka Maskava varētu izmantot resursus kā sviru attiecībās ar Rietumeiropu. Politologi un politiķi abpus Atlantijas okeānam brīdina, ka, piemēram, Vācija Krievijas gāzes dēļ atsevišķos gadījumos enerģētikas intereses varētu likt augstāk par savu Rietumu sabiedroto interesēm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Taisnība par acīm!

Vēsturnieks un ekspolitiķis Atis Lejiņš par latviešu Odiseju, Saeimas troksni un par to, kāpēc notiek revolūcijas.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?