Šis process aizliegt dzīvnieku izmantošanu kosmētikas līdzekļu vai to sastāvdaļu testēšanā noritējis pakāpeniski - no 2004. gada vairs nedrīkst testēt uz dzīvniekiem gatavos produktus, bet no 2009. gada - arī produktu sastāvdaļas, reāli no šī brīža izmēģinājumi tika pārtraukti, taču formāli vēl tika atļauti daži izņēmuma gadījumi, kamēr tiks izstrādātas alternatīvās metodes. Tagad dzīvnieku izmantošana kosmētikas līdzekļu un to sastāvdaļu testēšanā ir aizliegta pilnībā.
Par dzīvnieku izmantošanas aizliegumu kosmētikas līdzekļu testēšanā daudzus gadus iestājies Dzīvnieku drauga fonds. Organizācijas pārstāve Laura Karnīte norāda, ka nekur citur pasaulē, izņemot ES, šāds lēmums atteikties no dzīvnieku izmantošanas kosmētikas produktu testēšanā nav pieņemts. «Šodien man ir svētku sajūta,» atzīst L. Karnīte, kas pati jau sen pērk kosmētikas līdzekļus, kuri nav testēti uz dzīvniekiem. Lai atzīmētu šo notikumu, nodibinājums Dzīvnieku drauga fonds un biedrība DzīvniekuSOS aicināja cilvēkus doties savās ikdienas gaitās, līdzi ņemot rotaļu zaķus, peles un citas radības, paužot prieku par dzīvnieku atbrīvošanu no ciešanām. Vēstījumi tīmeklī liecina, ka cilvēki ir uztvēruši šo pozitīvo ziņu, uzskata Dzīvnieku drauga fonda pārstāve, kura pati uz biroju līdzi bija paņēmusi rotaļu zaķi un savu uzticamo draugu suni.
Uzņēmēju sniegtā informācija liecina, ka jau līdz šim Latvijā ražotajā kosmētikā izmantotas uz dzīvniekiem netestētas sastāvdaļas. Mēs jau vairāk nekā 20 gadu netestējam uz dzīvniekiem gatavos produktus, kā arī iepērkam sastāvdaļas, kas nav pārbaudītas uz dzīvniekiem, norāda a/s Dzintars tirgzinības speciāliste Elīna Lukjanoviča. Kosmētikas līdzekli testē šādi: vispirms to analizē eksperts toksikologs un dermatologs, un, kad speciālisti ir devuši atzinumu par produkta drošumu, to divu triju nedēļu garumā testē brīvprātīgie. Vēl kosmētikas līdzekļa ietekmi uz ādu analizē ar īpaša aparāta un instrumentālās metodes palīdzību, stāsta E. Lukjanoviča. Arī uzņēmuma Stenders pārstave Baiba Čipa-Ziemele skaidro, ka kosmētikas līdzekļu ražošanā izmanto tikai uz dzīvniekiem netestētas sastāvdaļas un produktu drošumu pārbauda ar alternatīvām metodēm - balstoties uz piegādātāju sniegto informāciju, produktu analizē laboratorijas apstākļos, lai pārliecinātos par drošumu. «Tas ir pareizi atteikties no dzīvnieku izmantošanas kosmētikas līdzekļu pārbaudīšanai, jo cilvēka ādas struktūra ir ļoti atšķirīga un smalkas reakcijas nemaz nevar noteikt,» uzskata Madara Cosmetics vadītāja Lotte Tisenkopfa-Iltnere. Uzņēmums nekad nav izmantojis uz dzīvniekiem testētas sastāvdaļas un pārbauda savus produktus ar pētījumiem uz izdalītām šūnām, īpašiem laboratoriskiem mērījumiem un klīniskajiem testiem ar brīvprātīgajiem. Alternatīvās metodes kosmētikas testēšanai Eiropā turpina attīstīties.
Arī tirgotājiem šis aizliegums raizes nesagādās. «Kosmētikas direktīva mūs kā produktu tirgotāju praktiski neietekmēs. Skaistumkopšanas produktu ražotājiem alternatīvu pārbaudes metožu ieviešanai tika dots pārejas periods. Bet tirdzniecībā esošie produkti no aprites netiek izņemti, un aizliegumu spēkā stāšanās attiecināma vienīgi uz jaunumiem,» norāda SIA Baltic Cosmetic Holding Tirdzniecības un iepirkumu departamenta direktors Rolands Dirvēns. Direktīvas ievērošanu kontrolē Veselības inspekcija. Pērn vienreiz importētājs nevarēja apliecināt, ka produkts nav testēts uz dzīvniekiem, un šo kosmētikas līdzekli nevarēja ievest Latvijā.
2012. gadā Latvijā veikti 18 izmēģinājumi, un tajos izmantoti 9246 dzīvnieki, galvenokārt tās bija peles un žurkas, taču šajā skaitā ietilpst arī 36 truši, 15 cūkas, 50 suņi un 25 kaķi. Neviens no šiem izmēģinājumiem nebija saistīts ar kosmētikas līdzekļu testēšanu.