«Vislabāk būtu, ja nevienai nekad nevajadzētu to izmantot, bet, ja tomēr, lai tas paliek kā ārkārtas glābšanas plāns bērnam,» saka Pēteris Kļava, BKUS anesteziologs reanimatologs.
Projekta ideja un finansiālais atbalsts nāk no farmācijas kompānijas Gedeon Richter. Baby Box kasti var atrast pēc norādēm slimnīcas teritorijā, tā izskatās kā iebūvēts logs BKUS intesīvās terapijas nodaļas ārsienas pagalma durvīs. Līdzās Baby Box ir informācija un Grūtniecības krīzes centra konsultatīvā diennakts tālruņa numurs, uz kuru zvanot var saņemt psiholoģisku un praktisku palīdzību. Tas ir kā pēdējais slieksnis, lai pārdomātu lēmumu. Mātes, kuras atteikušās no bērna, ieliekot to Baby Box kastē, pie kriminālatbildības saukt nevarēs, kā tas notiktu, ja viņas bērnu pamestu uz ielas bezpalīdzīgā stāvoklī.
Latvijā nav apkopota statistika, cik dzīvu pamestu jaundzimušo atkritumos, kāpņutelpās un citviet ik gadu tiek atrasts, policija pieļauj, ka ne vairāk kā viens gadā, taču izmesti miruši bērni tiek uzieti biežāk - pat divreiz gadā Rīgā. BKUS medicīnas direktors Andis Lācis saka - par bērnu pamešanas problēmu gadiem ilgi skaļi nerunāja. «Mūsu pienākums ir rūpēties par bērniem, īpaši tiem, kuri nespēj par sevi pastāvēt, tādēļ nodrošinām civilizētā veidā vietu, pēc iespējas tuvu medicīnas personālam, kur bērniņu var atstāt,» viņš norāda.
Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs pilnībā atbalsta Baby Box ieceri, taču norāda - nepieciešams vēl grozīt normatīvos aktus: pēc bērna ielikšanas kastē pēc iespējas ātri būtu jānosaka viņa juridiskais statuss.