Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka antīkajā pasaulē visplašāk izmantojamais šķidrumu glabāšanas trauks bija dažāda veida māla krūkas jeb amforas. Senie grieķi mucas gandrīz nemaz neizmantoja. Taču koka tilpumu darināšana bija pazīstama jau Senajā Ēģiptē, tikai toreiz ar nosaukumu «muca» tika saprasti trauki, kas līdzinājās koka spaiņiem. Tas bija saistīts ar tehnoloģiskām problēmām. Trūka zināšanu, prasmju, kā arī nepieciešamo materiālu vai arī tas bija pārāk dārgs, lai to izmantotu tik triviāliem mērķiem kā šķidrumu glabāšana. Pilnībā slēgtas koka mucas masveidā parādījās tikai dzelzs laikmetā. I gs. p.m.ē. mucas plaši tika izmantotas, lai glabātu vīnu, alu, pienu, olīveļļu un arī ūdeni.
Plašāku mucu izmantošanu veicināja tirdzniecības attīstība. Preču nosūtītāji atklāja, koka mucas ir ne tikai izturīgākas par māla traukiem, bet ripinot tās iespējams arī viegli pārvietot. Pamazām atklājās, ka šķidrumu glabāšana mucās maina arī to garšu. Tieši šai pēdējai īpašībai mums jāpateicas par koka mucu ražošanas nozares pastāvēšanu mūsdienu pasaulē. Šobrīd eksistē milzums dažādu materiālu un tehnoloģiju, kas pārspēj koka mucu plusus. Šobrīd muca kļuvusi par kaut ko līdzīgu sālim vai cita veida garšvielai, kura izmantošanas intensitāte ietekmē dzēriena garšu.
Viena no, manuprāt, interesantākajām pārvērtībām, ko dod mucas, saistīta ar baltvīniem no Chardonnay vīnogām. Bez izturēšanas mucā tas ir svaigs, pilns ar citrusaugļu aromātiem, pēc izturēšanas tā garša kļūst krēmīgāka, apaļāka ar riekstu un vaniļas aromātiem. Tieši šādus krēmīgus un apaļus baltvīnus es izvēlos vēsākos pavasara vakaros. Šoreiz piedāvāju divus stila ziņā līdzīgus un reizē atšķirīgus baltvīnus.
Castillo de Molina Reserva Chardonnay 2012, kas veikalos maksā ap 9 EUR. Viens no cenas ziņā vispieejamākajiem ozolkokā izturētiem baltvīniem. Ne velti šis vīns 2011. gadā, pēc ASV vīna žurnāla Wine Spectator ziņām, ir bijis izdevīgākais pirkums savā klasē. 60% šī vīna sešus mēnešus ir pavadījuši ozolkoka mucās, bet atlikušie 40% glabāti tērauda tvertnē. Līdz ar to ozolkoka ietekme bijusi neliela. Jā, aromātā sajutīsiet vaniļu, taču garšā jau daudz izteiktāki būs svaigie citrusi. Pēcgarša krēmīga, ar nelielu riekstu sviesta piegaršu.
Marques de Casa Concha Chardonnay 2011, kas maksā ap 12 EUR, pagājušajā vasarā ieguvis britu vīna žurnāla Decanter balvu kā labākais vīns no Chardonnay vīnogām līdz 15 GBP cenu kategorijā, savukārt jau pieminētais amerikāņu žurnāls to novērtējis kā labāko Čīles Chardonnay. Šis vīns pilnībā 12 mēnešus ir pavadījis franču ozolkoka mucās. Izteikts, bet ne pārāk uzbāzīgs vaniļas un grauzdētas maizes aromāts ar nelielu citronu miziņas piedevu. Garšā maigi un ļoti sabalansēti gatavi bumbieri, āboli, melones un žāvētas vīģes. Pēcgarša fantastiski ilga un sarežģīta. Ļoti elegants un līdzsvarots vīns.