Prāva, kas jau nodēvēta par vienu no skandalozākajām valsts vēsturē, iezīmējusi šķelšanos Turcijas iedzīvotāju vidū. Vieni apgalvo, ka tā ir uzvara pār ietekmi alkstošo armiju, bet citi pārmet, ka tā atgādina valdības rūpīgi izplānotu vēršanos pret oponentiem.
Notiesā prominentos
Spriedums izziņots pēc gandrīz piecu gadu ilga tiesas procesa, kurā uz apsūdzēto sola sēdēja 275 cilvēki. Apsūdzēto vidū bija armijas ģenerāļi, opozīcijas politiķi, žurnālisti, zinātnieki un citi Turcijā ievērojami cilvēki. Viņiem pārmesta dalība pagrīdes ultranacionālistiskajā organizācijā Ergenekon. Tās nosaukums aizgūts no turku mitoloģijas, kurā Ergenekon apzīmē kādu mītisku vietu kalnu nepieejamajās ielejās.
Grupējumu apsūdz plānos gāzt premjera Redžepa Tajipa Erdogana Taisnīguma un attīstības partijas (AKP) kontrolēto valdību. Organizācijas biedri esot iecerējuši ar uzbrukumu un atentātu palīdzību izraisīt valstī haosu, kas pāraugtu militārā apvērsumā. Ergenekon biedri vēlējušies valstī sēt tik lielas bailes, ka Turcijas bruņotajiem spēkiem «nāktos pārņemt varu, lai atjaunotu kārtību», apgalvo prokuratūra.
Process aizsākās 2007. gadā, kad kādā mājā Stambulas priekšpilsētā policija atrada lielu daudzumu munīcijas. Laika gaitā izvirzītas apsūdzības arvien jauniem aizdomās turamajiem. Izvirzītās apsūdzības variēja, sākot no dalības pagrīdes organizācijā līdz ļaunprātīgai dedzināšanai, nelikumīgai ieroču glabāšanai un kūdīšanai un par bruņotu sacelšanos.
Vairums apsūdzēto pirms tam atklāti kritizējuši valdību, pārmetot tai attālināšanos no valsts sekulārajiem pamatprincipiem un centieniem palielināt islāma lomu valsts pārvaldē.
Ergenekon lietā notiesāts Turcijas bruņoto spēku bijušais komandieris I. Bašbuhs, kurš no 2008. līdz 2010. gadam ieņēma Turcijas armijas ģenerālštāba priekšnieka amatu. Vīrietim par sazvērestību ar mērķi gāzt valdību piespriests mūža ieslodzījums. Viņš, tāpat kā citi apsūdzētie, vainu noliedz un dēvē apsūdzības par «traģikomiskām», vēstīja BBC.
Arī citiem armijas ģenerāļiem, žurnālistiem, juristiem un politiķiem piespriests mūža ieslodzījums. Pārējiem piespriesti pat gadu desmitiem ilgi cietumsodi. Attaisnots 21 apsūdzētais, taču virkne notiesāto solījuši spriedumu pārsūdzēt.
«Raganu medības»
Tiesa notika Silivri cietuma kompleksā, kur jau vairākus gadus atrodas vairāki lietā apsūdzētie. Pirmdien ap kompleksu izvietoja papildu drošības spēkus, un Turcijas vara aizliedza tiesas apkaimē protestēt. Tas neapturēja vairāk nekā tūkstoti aktīvistu, kurus policija centās aizgaiņāt ar asaru gāzi un ūdensmetējiem. Protestētāji varai pārmeta oponentu apspiešanu. «Tā ir Erdogana tiesa, tas ir teātris,» aģentūrai Reuters apgalvoja opozicionārs Umuts Orans. «XXI gadsimtā valstij, kas vēlas kļūt par pilntiesīgu Eiropas Savienības dalībvalsti, šādai acīmredzami politiskai tiesai prāvai nav juridiska pamata.» Protestētāji skandēja: «Pienāks diena, kad AKP nāksies par to samaksāt.»
R. T. Erdogans ir premjers kopš 2003. gada, kad iekaroja vēlētāju simpātijas ar jaundibināto AKP partiju, kurā apvienoja konservatīvos islāmistus, nacionālistus un labēji orientētos spēkus. Viņam izdevās iegrožot armijas varu, kas iepriekšējos 40 gados gāzusi četras valdības.
R. T. Erdogana valdīšanas laikā arestētas jau simtiem militārpersonu. Vēl pagājušajā gadā sods piespriests vairāk nekā 300 militārpersonām, kurām pārmeta mēģinājumus gāzt R. T. Erdogana valdību 2003. gadā.
Kritiķi apgalvo, ka Ergenekon prāva atgādina «raganu medības», jo R. T. Erdogans šādi atbrīvojoties no politiskajiem sāncenšiem. Bažas par Ergenekon prāvu pirms tam paudusi arī Eiropas Komisija.
Premjers kritiķu pārmetumus noraida. «Mēs demonstrējam stingru un drosmīgu pozīciju, lai varētu aizstāvēt savu valsti no mafijas un bandītiem,» R. T. Erdoganu citēja Deutsche Welle.