2. Tev patīk krīzes. Ticība tam, ka vislabāk spēj strādāt, izjuzdams zināmu spiedienu, var likt tev radīt degošo dedlainu krīzes tur, kur to varētu arī nebūt. Pat ja šāda shēma palīdz pašam, tā tomēr kaitina gan darbabiedrus, gan priekšniekus. Ieteikums: nospraust pašam sev savlaicīgākus darbu izpildes termiņus un, ja izdevies tajos iekļauties, sevi par to atalgot. Tas mazinās atkarību no krīzēm.
3. Tu esi fantazētājs. Ir cilvēki, kas vienu pēc otras spēj izdomāt brīnišķīgas, radošas idejas, taču, tiklīdz tās ar konkrētu darbu jāpārvērš realitātē, tas viņiem vairs nepavisam nepatīk. Rezultātā viņi šos sev nepatīkamos darbus nereti velk garumā. Ieteikums: izklāsti savu ideju tikai tad, kad esi izdomājis arī procesu, kā to īstenot. Tas šo projektu sadalīs pārskatāmos nogriežņos, tu nebūsi vienīgais atbildīgais par darāmo, un tas tevi tik ļoti nespiedīs pie zemes.
4. Tu esi dusmīgs un/vai aizvainots. Ja tev uzdots uzdevums, ko tiešām negribi veikt, nav brīnums, ka īgņojies gan uz uzdevumu, gan uz tā uzdevēju. Klasiska reakcija ir gumijas stiepšana, bieži pat tīša. Ieteikums: atbrīvoties no dusmām vai atrast kādu kompensējošu labumu, ko iegūsi, ja uzdevumu paveiksi labi un laikā.
5. Tu cīnies ar profesionālajām bailēm. Ja bailēs no izgāšanās tu baidies veikt uzdoto darbu vai pat piezvanīt vai uzrakstīt e-pastu, tas paralizē, un loģiski, ka darbi iekavējas. Ieteikums: likt bailēm strādāt tavā labā, izmantot tās kā pozitīvu motivatoru. Iedomājies, cik labi jutīsies, kad būsi šīs bailes uzveicis un sekmīgi pabeidzis uzticēto darbu.