Nenoliedzami, pāreja uz eiro ir nopietns solis, kas prasa ieguldījumus un laiku. Izmaksas, kas rodas, gandrīz 90 ELVI veikalus sagatavojot pārejai uz eiro, ir ap 50 000 latu, un tās ietver biznesa uzskaites sistēmu pielāgošanu, konvertācijas rīka LVL-EUR izveidi, datu bāzu konvertāciju, POS sistēmu pielāgošanu paralēlo cenu atspoguļošanai un citus tehniskos uzlabojumus. Līdzīgi kā ar PVN izmaiņām pēdējo četru gadu laikā, arī šoreiz visas ar cenu atspoguļošanu saistītās izmaksas ELVI veikali segs paši un pircējiem par šīm izmaiņām nebūs jāmaksā.
Protams, eiro ieviešana būs izaicinājums visiem Latvijas iedzīvotājiem, tai skaitā veikalu darbiniekiem un pircējiem, jo sevišķi reģionos, kur atrodas gandrīz 90% ELVI veikalu. Darīsim visu, lai pāreja no latiem uz eiro būtu pēc iespējas vieglāka un vienkāršāka. Tajā pašā laikā apzināmies, ka grūtības var rasties, piemēram, redzes invalīdiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Tādēļ ļoti priecājamies, ka eirokomunikācijas kampaņā ir paredzēta komunikācija ar šīm mērķauditorijām. Mums, tirgotājiem, pārejas laiks uz jauno valūtu noteikti prasīs papildu resursus arī skaidrošanai un izglītošanai, taču esam tam gatavi un veltīsim visas nepieciešamās pūles, lai mūsu pircēji ar papildu grūtībām nesastaptos.
Latvijas nacionālais mazumtirgotājs ELVI ir viens no Latvijas Tirgotāju asociācijas padomes locekļiem un apņēmies būt godīgs eiro ieviesējs. Tāpat esam parakstījuši arī uzņēmēju un valdības kopīgo memorandu Godīgs eiro ieviesējs. Tas nozīmē, ka, veicot pārrēķinu no latiem uz eiro, cenas ELVI esošajām precēm netiks paaugstinātas. Uzskatām, ka šī iniciatīva ir sava veida atbildība pret pircēju, kurš izvēlējies mūsu veikalus.
Kaut arī eiro parādīšanās gan uz cenu zīmēm, gan mūsu makos nav aiz kalniem, vēl nerimstas nevalstisko kustību un organizāciju centieni apkopot spēkus pret jaunās valūtas ieviešanu. Tas neizbēgami rada papildu stresu un vibrācijas, kas jau tāpat pavada visas globālās pārmaiņas.
Šodien Latvijā veidojas paradoksāla situācija. Ja pirms desmit gadiem par iestāšanos Eiropas Savienībā savu piekrišanu devuši 67% vēlētāju, tad pēdējie pētījumu aģentūras Factum aptaujas rezultāti liecina par citādu ainu: eiro ieviešanu Latvijā, kas ir likumsakarīgs ES dalībvalsts solis, atbalsta vien 38% iedzīvotāju. Turklāt, ja sabiedrības informētības līmenis par gaidāmajām pārmaiņām pieaug (83% aptaujāto jūnijā, salīdzinot ar 61% maijā), tad rādītājs par atbalstu eiro ir nemainīgs.
Statistikas dati liecina, ka arī citu valstu iedzīvotāji pirms pāriešanas uz eiro pret pārmaiņām bija noskaņoti visai skeptiski. Tomēr jau pēc pievienošanās eiro zonai vairums iedzīvotāju atzina procesa vienkāršumu un vienotās valūtas priekšrocības, kā tas pierādījās arī mūsu kaimiņos - Igaunijā.
*SIA Pārtikas tirdzniecības apvienība komercdirektore.