Bankas jau tagad sākušas pamatīgu darbu. Mums, par laimi, nav viss jāsāk no «baltas lapas», jo varam izmantot Igaunijas pieredzi, kura šo ceļu gāja pirmā. Kaimiņvalsts pieredze liecina - lai gan eiro ieviešanas projekts izrādījās komplicētāks, nekā šķita sākumā, tas ir īstenojams un rezultējies labumā visai sabiedrībai. Viens no būtiskākajiem ieguvumiem bija krasais lēciens bezskaidras naudas norēķinu izmantošanā.
No iedzīvotāja viedokļa, ja nauda ir kontā, tad pāreja uz eiro notiek ļoti vienkārši un pat nemanāmi. Nauda kontā vienkārši konvertējas uz jauno valūtu pēc valsts noteiktā oficiālā kursa. Ņemot vērā līgumu nepārtrauktības principu, nekas, izņemot valūtu, nemainās ne depozītiem, ne kredītiem - procentlikmes paliek tādas pašas. Savukārt kredītiem ar mainīgo likmi RIGIBOR uz EIRIBOR mainās nevis automātiski no 1. janvāra, bet brīdī, kad likmes pārskatīšana paredzēta līgumā.
Iedzīvotājiem, kuri dos priekšroku karšu norēķiniem, pāreja uz eiro nozīmēs šampanieša glāzes pacelšanu Jaungada naktī un dažu suvenīru monētu noglabāšanu. Jo bankas kontā pāreja uz eiro 1. janvāra pirmajā stundā notiks automātiski, bet skaidras naudas īpašniekiem jārēķinās ar garākām rindām banku filiālēs vai veikalos.
Uzņēmumiem stāsts ir nedaudz savādāks - lielai daļai reālā eiro ieviešana ir 1. oktobris, kad sākas paralēlā cenu atspoguļošana. Tādēļ uzņēmumiem, kuri izmanto integrētas informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmas, vajadzēs jau augustā, vai vēlākais - septembrī, uzsākt sistēmu savstarpējo testēšanu. Tas nozīmē, ka visi darbi būtu jāpaveic līdz vasaras atvaļinājumu periodam.
No loģistikas viedokļa un cilvēkresursu ieguldījuma lielākais izaicinājums ir skaidras naudas nomaiņa. Jārēķinās, ka skaidrās naudas infrastruktūra jāpiemēro jaunajai naudai - sākot no noteikta izmēra naudas uzglabāšanas kastēm līdz ierīču pārkalibrēšanai eiro atpazīšanai.
Nopietnākais izaicinājums ir pats nomaiņas process. Jārēķinās, ka pieaugs ne tikai naudas apjoms, bet arī svars. Turklāt ne tikai bankās, bet arī veikalos. Pirmajās nedēļās pēc Jaunā gada skaidras naudas apjoms apgrozībā var vairākkārt pieaugt pret ierasto apjomu. Tāpēc prātīgi būtu katram uz gada beigām minimizēt skaidras naudas atlikumu, bet uzņēmumiem - laikus parūpēties par inkasācijas pakalpojumu sniedzēju.
No zināšanu un tehnisko iemaņu viedokļa sarežģītākā ir IT sistēmu pārmainīšana, lai iespējami īss būtu servisu pārtraukums pārejas brīdī uz eiro. Turklāt jāsaprot, ka izmaiņām jāizdodas jau no pirmā mēģinājuma. Tāpēc būs ļoti liels uzsvars uz skrupulozu testēšanu. Igaunijas pieredze liecina, ka jebkuram nopietnam solim jābūt rezerves plānam.
Rezumējot - ērtākā pāreja iedzīvotājiem uz eiro ir nauda kontā un bezskaidras naudas norēķini ar karti ikdienā. Uzņēmumiem var ieteikt, ka noderīgi būtu atrast sev radniecīgu uzņēmumu Igaunijā un pajautāt viņu pieredzi.
* Swedbank valdes loceklis