VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis rosina šādā situācijā ārstam pavaicāt, vai šī operācija ir maksas pakalpojums visās ārstniecības iestādēs. Veselības norēķinu centra (VNC) Ambulatoro pakalpojumu daļas vadītāja Līga Gaigala uzsver - iestādei noteikti jāpiedāvā pacientam iespēja iestāties rindā uz valsts apmaksātu pakalpojumu. Rīgas Austrumu slimnīcas (ietilpst Gaiļezers, Onkoloģijas centrs, Linezers) vadība norāda - labprāt operētu dienas stacionāros vairāk, taču piešķirtais finansējums ir nepietiekams. Tiesa, gada beigas izskatās cerīgākas - no otrdien valdības papildus novirzītās naudas slimnīcām 2,57 miljoni latu iecerēti dienas stacionāriem.
Nav aktuālu datu
Ieva (40) šāgada sākumā uzzināja, ka viņai jāveic plānveida hemoroīdu operācija. «Ārsts pateica - tā ir maksas operācija, maksās 800 latu,» viņa atceras. Citus variantus ārsts nepiedāvāja. Par naudu viņa tobrīd neesot daudz domājusi, interesējusies par operācijas metodēm. Tādēļ pēc paziņu ieteikuma devusies uz Stradiņa slimnīcu pie cita ārsta. «Man par lielu pārsteigumu ārsts pateica, ka šo operāciju arī apmaksā valsts,» saka Ieva.
Ģimenes ārste Sarmīte Veide saka: datiem par pakalpojumiem un par rindām uz plānveida operācijām vajadzētu atrasties VNC mājaslapā. «Taču tur dati ir ļoti nepilnīgi, novecojuši un bez visa pakalpojumu klāsta,» viņa saka. VNC preses pārstāvis Toms Noviks saka - piezvanot uz VNC bezmaksas informatīvo tālruni 80001234, var uzzināt, vai konkrētā operācija tiek sniegta dienas stacionāros un kurās iestādēs. VNC arī esot aplēses par to, kāds varētu būt rindu garums.
Dienas stacionāros par valsts naudu veicamās operācijas minētas valdības 1046. noteikumos. Šo plašo sarakstu slimnīcas interpretē dažādi. Arī rindu garums atšķiras, tā var būt nedēļa vai vairāki mēneši. «Austrumu slimnīcas apjomi un kapacitāte ir daudz lielāka nekā plūsma, kas mums šobrīd ir deleģēta. Gandrīz visās pozīcijās mums ir jābremzē dienas stacionārs,» saka Viesturs Boka, Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs. Pie vainas ir nepietiekamais valsts finansējums. Kvotas - valsts apmaksāto pakalpojumu apjoms - slimnīcā sadalītas pa mēnešiem. Var gadīties - vienā palātā guļ pacients, kurš pēdējais mēnesī «ielēcis vilcienā» - viņu operē par valsts naudu dienas stacionārā, un turpat līdzās ir pacients, kurš to pašu pakalpojumu saņem par maksu. Protams, cilvēkos tas rada lielu neizpratni, saka V. Boka.
«Brukas, žultspūšļa operācijas. Uroloģijā - adenomas, nierakmeņi. Ginekoloģijā - olnīcu cistas, ārpusdzemdes problēmas, neauglības problēmas,» dienas stacionārā veicamo operāciju piemērus min slimnīcas vadītājs. Par maksu slimnīcā veicot, piemēram, nekomplicētās vēnu operācijas, mikroķirurģijas operācijas. Slimnīca proktoloģijas profilam (arī hemoroīdu operācijām) iedalījusi ļoti nelielu valsts kvotu dienas stacionāra operācijām. «Ļoti daudz pacientu gatavi apmaksāt šo pakalpojumu, jo izcenojums nav tūkstošos latu,» paskaidro V. Boka.
Piedāvā līgumu
Stradiņos pacientam dienas stacionārā var piedāvāt vismaz divus scenārijus. Pirmais - plānveida operāciju veic pilnībā par valsts naudu, jāmaksā ir tikai astoņi lati pacienta iemaksa un, ja nepieciešams, 48 lati par slimnīcā pārlaistu nakti kā par maksas pakalpojumu. Pacientam ar viņa piekrišanu tiek nozīmēts ārstējošais ārsts, stāsta Aigars Martinsons, slimnīcas Ambulatorās ķirurģijas centra vadītājs. Dienas stacionāru operācijās nereti piedalās rezidenti, taču pilnu atbildību par ārstēšanu uzņemas apmācībtiesīgs ārsts, stāsta A. Martinsons. «Tam noteikti nevajadzētu būt bubulim, ka operē rezidents. Nav lielas atšķirības, viņi strādā ārsta uzraudzībā,» saka A. Martinsons. Par rindām viņš saka - ja tagad pierakstītos uz operāciju, tā notiktu pēc nedēļas vai divām.
Taču ir arī otrs scenārijs. Ja pacients vēlas, lai operāciju veic konkrēts ārsts, viņš slēdz līgumu par ārsta izvēli un maksā slimnīcas kasē atbilstoši pakalpojumu cenrādim. Summa svārstās vidēji starp 150 un 300 latiem atkarībā no ārsta amata, zinātniskā grāda. To var raksturot kā daļēju maksas pakalpojumu - valsts samaksā slimnīcai par pakalpojumu, savukārt pacients - brīvprātīgi par mediķu darbu. «Tā mēs legāli arī tiekam no aploksnēm vaļā. Esam sasnieguši to, ka šeit nav nekādas kreisās naudas,» saka A. Martinsons. Šādu variantu arī izvēlējās Ieva - «tas ļoti labi atrisina jautājumu, kā var normāli ārstam pateikties».