«Mūsu vēlmes un spējas tērēt diemžēl joprojām krietni pārsniedz mūsu spējas pelnīt,» savā uzrunā atzina premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība), norādot, ka pieprasītās summas priekšlikumu izpildei krietni pārsniedz pieejamos līdzekļus. Vienlaikus gan premjers nekavējās uzskaitīt papildu piešķīrumus, salīdzinot ar pirmajā lasījumā sadalīto naudu: demogrāfiskās situācijas uzlabošanai piešķirti vēl 17 miljoni eiro, un papildu līdzekļus izcīnījušas pašvaldības - to autoceļiem un ielām piešķirti vairāk nekā septiņi miljoni eiro. Tāpat papildu divi miljoni eiro atvēlēti pedagogu algu paaugstināšanai, un par 1,4 miljoniem eiro vairāk, nekā sākotnēji plānots, nākamgad ieguldīs arī bērnu ambulatorai ārstēšanai paredzēto kompensējamo medikamentu apmaksāšanai 100% apmērā. «Sagatavotais budžeta projekts ir fiskāli un sociāli atbildīgs, līdzsvarots un uz ekonomisko izaugsmi vērsts,» uzsvēra V. Dombrovskis.
Uzdāvina zeķes
Tomēr neapmierināto nav maz - Saeima galīgajā lasījumā pieņēma vairākus grozījumus likumos, par kuriem jau pēc pirmā balsojuma izvērtās plašas diskusijas. Piemēram, pieņemts neatkarīgās deputātes Elīnas Siliņas priekšlikums no 2015. gada pakāpeniski paaugstināt mikrouzņēmuma nodokļa likmi. Deputāts Romāns Naudiņš (NA), uzsverot, cik nozīmīgi ir atbalstīt mikrouzņēmējus, E. Siliņai un Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājam Jānim Reiram (Vienotība) pat uzdāvināja pa zeķei, kas radītas mikrouzņēmumā.
Izmaiņas mikrouzņēmuma nodoklī kā vienu no neveiksmēm nosauc arī ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (virzīts no RP). «Par mikrouzņēmuma nodokli reāla diskusija sākās augusta beigās, līdz ar to nepietika laika izrunāt gaidāmās izmaiņas ar uzņēmēju organizācijām. Līdzīgi arī ar grozījumiem citos nodokļos. Man ir radies iespaids, ka no visas koalīcijas vienīgos nopietnos centienus izskaidrot gaidāmās nodokļu izmaiņas veicam mēs. Un te nu nonākam - koalīcijas disciplīnas ietvaros mūsu partija piekrīt atbalstīt likumprojektu, es kā ministrs vien paužu savus iebildumus,» norāda D. Pav-ļuts. Ministrs gan atzīst arī virkni panākumu - saņemts koalīcijas atbalsts subsidētās enerģijas jautājumā, virzās reemigrācijas plāns, vismaz daļēji panākts iecerētais attiecībā uz darbaspēka nodokļa samazinājumu.
Pievēršas ceļiem
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus vairākos likumos, kas nākamgad ļaus saglabāt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi pašreizējā apmērā, kuru bija plānots samazināt. Tā vietā mazinās sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, palielinās neapliekamo minimumu un paaugstinās IIN atvieglojums par apgādājamām personām. Tāpat no nākamā gada par 15 latiem tiks palielināts uzturlīdzekļu apmērs tiem bērniem, kuriem viens no vecākiem uzturlīdzekļus nemaksā.
Pieņemti grozījumi, kas paredz, ka lielajām ostām būs jāveic maksājumi arī valsts budžetā. Tos virzīja Ekonomikas ministrija, iebildes izteica Satiksmes ministrija (SM), taču tās argumenti vērā netika ņemti. Satiksmes ministrs Anrijs Matīss Dienai par to nav īpaši runīgs, taču atplaukst, kad sāk stāstīt par atbalstu autoceļiem. Tas kopā ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu solās būt gana liels. Turklāt papildus piešķirtajiem 24 miljoniem latu budžeta pirmajā lasījumā līdz galīgajam lasījumam izcīnīti vēl septiņi miljoni eiro. «Remontdarbus paredzēts veikt kopumā vairāk nekā tūkstoš kilometru garumā. Nākamgad sāksim rekonstruēt arī B30 Vecpiebalgas ceļu,» stāstīja A. Matīss.
Sarūgtinājums nezūd
Opozīcijas partiju deputāti ar budžetu nav mierā. Kaut gan viens no Andreja Klementjeva (SC) priekšlikumiem ir pieņemts, viņš budžetu kritizē: «Pirmkārt, budžets nav sociāli orientēts, otrkārt, nav atvieglojuma darbaspēkam, treškārt, tiek celti nodokļi. Premjera solījumi, krīzei beidzoties, ne tuvu nav izpildīti.» Arī opozīcijas deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) teic, ka ne tuvu nav apmierināta. Kaut gan sākumā licies, ka galvenos trīs partijas priekšlikumus, kas saistīti ar IIN īpatsvara palielināšanu, auto ceļiem un brīvpusdienām bērniem līdz ceturtajai klasei, koalīcija atbalstīs, noticis pretējais. «Premjers kļuvis par rūdītu politiķi un visas šīs spēlītes apguvis diezgan perfektā līmenī. Tad, kad viņš redz, ka opozīcijas balsis budžeta apstiprināšanai vairs nav vajadzīgas, protams, arī opozīcijas priekšlikumi vairs nav interesanti,» teic D. Reizniece-Ozola.