Rīgā +16 °C
Piektdiena, 27. septembris
Ilgonis, Ādolfs

Bumba pretinieču rīcībā

Pārliecinošs zaudējums Grieķijā krietni sarežģījis Latvijas sieviešu basketbola valstsvienības izredzes Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā. Cīņas gaitā mājinieču pārsvars sasniedza pat 22 punktus, taču galotnē latvietēm izdevās sadeldēt starpību (49:63) un saglabāt pārsvaru savstarpējo spēļu summā. Lai ieņemtu vismaz otro vietu apakšgrupā un tiktu uz finālturnīru Francijā, Aigara Neripa vadītajai komandai trešdien Rīgā ar vismaz četru punktu pārsvaru jāuzvar Somija, kā arī jācer uz labvēlīgu iznākumu konkurenšu divcīņās.

Par uzvaru domāt neļāva

Latvijas basketbolistēm panākums Grieķijā būtu pavēris ceļu uz finālturnīru, taču mājinieces spēles gaitā par šādu iespēju neļāva pat aizdomāties. Agresīva Grieķijas komandas spēle aizsardzībā un zem groza taustāmu rezultātu sāka dot otrajā ceturtdaļā, kad uz pusotru periodu viešņu uzbrukums tika paralizēts. Šajā laikā mājinieču pārsvars pārsniedza 20 punktus, kas ļāva pārņemt vadību arī savstarpējo spēļu summā (Latvija Rīgā uzvarēja ar plus 17 (63:46)), tomēr pēdējā ceturtdaļā latvietes nodemonstrēja cīņassparu un atspēlēja desmit punktus.

Pēdējos uzbrukumos pretinieces gan nebija tālu no neizšķirta summā, taču vispirms Zane Tamane aukstasinīgi realizēja abus soda metienus, bet Grieķijas basketbolistes tālmetiens līdz ar spēles beigu sirēnu mērķi nesasniedza.

Pirmo reizi šī kvalifikācijas turnīra gaitā Latvijas komanda zaudēja cīņā par atlēkušajām bumbām, kā arī sasniedza savu sliktāto precizitāti divpunktu metienos. Kluss bija tradicionālais Latvijas basketbola ierocis tālmetiens. Lai arī sasniegta 50 procentu precizitāte, izdarīti tikai seši trīspunktnieki. Grieķietes no tālienes realizēja deviņus metienus.

Svarīgi gan ir tas, ka izdevās nosargāt pārsvaru savstarpējo spēļu summā, jo vienādas kopējās bilances gadījumā latvietēm būs priekšroka gan pret Grieķiju, gan pret Itāliju. Tiesa, konkurentēm ir lielākas iespējas uzlabot savu bilanci, lai savstarpējās spēles nebūtu jāņem vērā.

Vispirms jāuzvar pašām

Situācija cīņā par ceļazīmi uz finālturnīru Latvijas komandai pēc zaudējuma Grieķijā ir ievērojami sarežģījusies. Tiesa, iespējami divi scenāriji, kas mūsu basketbolistēm ļautu ieņemt vismaz otro vietu grupā un piekto reizi pēc kārtas kvalificēties Eiropas čempionāta izšķirošajām cīņām. Abos no tiem pirmais solis jāsper pašām, trešdien turnīra pēdējā spēlē savā laukumā uzvarot Somiju, vēlams, ar vismaz četru punktu pārsvaru, jo izbraukumā piedzīvots zaudējums ar 62:65.

Ceļazīmi uz finālturnīru iegūsim, ja trešdien otrajā spēlē Itālija savā laukumā uzvarēs Grieķiju. Pretējā gadījumā būs jācer uz itāliešu klupienu arī pēdējās kārtas spēlē Somijā. Protams, teorētiski iespējams arī Grieķijas klupiens pēdējā spēlē savā laukumā pret Luksemburgu, taču pundurvalstiņas komanda, lai arī reizumis nodemonstrējusi cīņassparu, tomēr nepārliecina kā potenciālā sensācijas autore.