Savukārt SC neies valdībā, kurā tam nav iespēja uzņemties atbildību par kādu nozari, uzsvēra SC līderis Nils Ušakovs. SC par tuvāko sabiedroto uzskata Zatlera Reformu partiju, un šo abu politisko spēku starpā valda vislabākā sapratne, kādu nevar novērot citu partiju līderu attiecībās. Taču ZRP pārstāvji savulaik izteica šaubas, vai valdība divatā ar SC būtu stabila, jo tai būtu tikai 53 balsis un to veidotu politiskie spēki, kas nekad nav bijuši pie varas, bet opozīcijā paliktu visas pieredzējušas valdības partijas.
Ceturtdien notika trīspusējās SC, ZRP un Vienotības sarunas, pēc kurām partijas neviesa skaidrību, kāda varētu būt nākamā koalīcija. SC un ZRP līderi norādīja uz sarunu vedēju Valdi Dombrovski (Vienotība) kā atbildīgo par koalīcijas izveidi. Viņš savukārt vairākas reizes atkārtoja, ka joprojām kā labāko redz Vienotības, Zatlera Reformu partijas un VL-TB/LNNK veidoto valdību. Šo modeli viņš min kā ideoloģiski saderīgāko partiju kombināciju, kura varētu nodrošināt tiesiskuma nostiprināšanu valstī. V. Dombrovskis arī atgādināja, ka ZRP pirms vēlēšanām, nosaucot partnerus prioritārā secībā, SC ir minējusi tikai kā trešo pēc VL-TB/LNNK. Arī viens no VL-TB/LNNK līderiem Raivis Dzintars tic, ka šādu valdību var izveidot, jo nepaliekot jau daudz iespēju - arī viņš šaubās, ka ZRP piekristu strādāt divatā ar SC. ZRP esot skaidri pateikusi sarkanās līnijas, kuras neliedz izveidot labēji centrisku šo triju partiju koalīciju, uzskata R. Dzintars. N. Ušakovs pēc citu partiju paziņojumiem ceturtdienas pēcpusdienā ieteica visiem «saglabāt vēsu prātu un koalīcijas veidošanas sarunās domāt valstiski».
Ja atceras V. Zatlera nesen sacīto Latvijas Radio, ka tikai ar tankiem varētu piespiest partiju mainīt savu lēmumu un atteikties no sadarbības ar Saskaņas centru, cits modelis šķiet maz ticams. Politiķi vēl varētu atcerēties, kā pirms gada SC mainīja attieksmi pret Vienotību un ilgi turēja ļaunu prātu, kad tā pēc 10. Saeimas vēlēšanām atstāja SC opozīcijā. Pastarpināti iegūta informācija no sarunām liecina, ka V. Dombrovskis it kā esot meklējis iemeslus, lai norādītu uz SC paša atbildību, ka nav iespējama četru partiju sadarbība. Šī modeļa neveiksmi gan varēja paredzēt, jo pirms gada tāds jau tika noraidīts.
Ir iespaids, ka valdības veidošana notiek paralēlajās sarunās - oficiālajās un neafišētajās. Nesen V. Dombrovskis arī publiski ieminējās par paritātes valdību. Ja tādu premjers piedāvā ZRP, kā neoficiāli izskanējis, tas būtu vilinošs piedāvājums. Kā lielākajam koalīcijas partnerim ZRP būtu vairāk nekā puse ministru, vairākums koalīcijas padomē un vēl Saeimas priekšsēdētāja amats. Tad arī būtu kliedētas bažas, ka šajā koalīcijā visu noteiktu Vienotība, sabloķējoties ar Nacionālo apvienību. Līdzšinējās Vienotības un VL-TB/LNNK attiecības gan neliecina par tuvu politisko partnerību. V. Zatlers neatbild, kā politiskie spēki nonāks līdz koalīcijai, jo negribot steigties notikumiem pa priekšu. «Ko mēs darīsim, ja darīsim, to mēs diskutēsim pēc tam,» no līdzsvara bija izsists arī V. Dombrovskis, neielaižoties nākotnes apcerējumos. Lielāka skaidrība varētu būt šodien pēc ZRP valdes sēdes. Valsts prezidents Andris Bērziņš partiju piedāvājumu gaida līdz pirmdienas vakaram. Ja viņš pēc tam jau nosauktu personu, kurai 17. oktobrī plāno uzticēt valdības veidošanu, sarunas varētu ieiet konstruktīvākā gultnē.