Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -3 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Cerības uz augstāku kredītreitingu - pavasarī

Kad kredītreitingu aģentūras Standard & Poor's (S&P) izveidotājs Henrijs Varnems Pūrs 1860. gadā ASV publicēja Dzelzceļa un kanālu vēsturi, viedais vīrs, visticamāk, pat nevarēja iedomāties, ka pēc 150 gadiem viņa sāktā finanšu informācijas industrija ietekmēs valstu ekonomiku miljardu un pat triljonu apmērā.

Mūsdienās Pūra proponētā ideja «investoriem ir tiesības zināt» ir paplašinājusies līdz «lielā trijnieka» (S&P, Fitch, Moody's) klasiskajiem kredītreitingiem un pat dažādiem sociāla rakstura indikatoriem. Pašlaik gan reitingu autori piedzīvo nopietnu uzticības krīzi, jo kritisku vērtējumu saņēmušās Vācija, Nīderlande, Luksemburga, iepriekš arī Japāna un ASV, apšaubījušas reitingu pamatotību.

Tikmēr Latvijai, turpinot virzību uz sabalansēta budžeta veidošanas politiku, parādījušās izredzes uzlabot savus kredītreitingus, un tas varētu notikt līdz nākamā gada pavasarim - norāda Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Izredzes reitingu uzlabot

Valsts kases Starptautiskās sadarbības departamenta direktore Ieva Zīlīte norāda, ka Latvijas kredītreitings salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm pēdējā gada laikā ir turpinājis uzlaboties, bet daļai citu Austrumeiropas valstu, PIGS valstīm (Portugāle, Itālija, Grieķija un Spānija), kā arī vairākām attīstītajām Rietumeiropas valstīm kredītreitingi tika samazināti, dažām valstīm pat par vairākām pakāpēm. Latvijai S&P, Fitch Ratings reitinga nākotnes vērtējums ir noteikts stabils. Reitingu aģentūras Moody's kredītreitingam noteikts pozitīvs nākotnes vērtējums.

Latvijas kredītreitinga attīstība ir atkarīga no ekonomikas attīstības, finanšu stāvokļa, būtisks aģentūru skatījumā būs budžeta grozījumu un 2013. gada budžeta saturs. Protams, jārēķinās arī ar notikumu eskalāciju Eiropā, kas ietekmēs mūsu eksportētājus un tādējādi ekonomiku kopumā. Reitingu paaugstinājums Latvijai ir iespējams, un jācer, ka sarunās ar potenciālajiem investoriem, atbildot uz jautājumu par pašreizējo reitingu, vairs nenāksies kaunā nodurt acis kā nothing special laikos.

Komentējot reitingu atšķirības, Latvijas Banka uzsver, ka katrai aģentūrai ir sava metodoloģija, taču visi vērtējumi balstās valstu ekonomikas un ekonomikas politikas vājo un stipro pušu novērtējumā, tiek ņemti vērā svarīgākie makroekonomiskie indikatori: izaugsme un tās potenciāls, ekonomikas struktūra, konkurētspēja, valsts finanses un citi faktori.

Grib uzraudzīt stingrāk

Kamēr Latvija cer uz reitinga palielinājumu, citi savām valstīm veltītos kritiskos vērtējums cenšas atspēkot ar uzbrukumiem reitingu veidotājiem. Kad S&P pirms gada pazemināja ASV kredītreitingu no AAA uz AA+, ASV Finanšu ministrijas pārstāvis apšaubīja ekspertu kompetenci un norādīja, ka S&P savos aprēķinos kļūdījusies par diviem triljoniem ASV dolāru. Grieķijas premjers Georgs Papandreu kritizējis reitingu aģentūras, ka tās, nevis tautas un tautu ievēlētas valdības mēģina noteikt «mūsu likteni un nākotni». Savukārt Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozo paudis sašutumu par iespējamo interešu konfliktu, jo «tik jūtīgā» jomā ir trīs galvenie dalībnieki, turklāt no vienas valsts. Polijas premjers Donalds Tusks aicinājis atmest naivas cerības, ka kredītreitingu aģentūras kļūst par «eņģeļiem», lai palīdzētu valstīm izkļūt no krīzes, jo «neviens nedibina reitingu aģentūru, lai kādam palīdzētu». Nepatiku pret reitingu aģentūras Moody's vērtējuma sistēmu šogad pauda arī Swedbank finanšu direktors Jorans Bronners, dēvējot to par novecojušu. Līdzīgu kritiku reitinga aģentūrām izteikuši arī Eiropas Centrālās bankas un Anglijas Centrālās bankas vadītāji. Pēc tam, kad S&P noteica Indijai sliktāku reitingu nekā Spānijai, indiešu analītiķi Sidharts Taks un Rohits Džoši jūnijā pauda, ka «ir laiks noteikt reitingus pašām reitingu aģentūrām».

Pašlaik notiekošo finanšu tirgu reformu kontekstā ES vēlas panākt, lai kredītreitinga aģentūras tiktu uzraudzītas stingrāk, mazinātos interešu konflikti un reitingiem būtu lielāka ticamība. Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes sertificēto aģentūru sarakstā ir ne vien minētais «lielais trijnieks», bet arī Bulgārijas Credit Rating Agency, Kipras Capital Intelligence, Slovākijas European Rating Agency, Portugāles Companhia Portuguesa de Rating u. c.

Neveiksminieku indekss

Papildus labi pazīstamajiem valstu finanšu vērtējumiem valstis tiek grupētas arī pēc sociāla rakstura parametriem. Tā nesen publiskotajā izdevuma Foreign Policy un Pasaules Miera fonda izdotajā Neveiksmīgo valstu indeksā (FSI) Latvija saņēmusi vērtējumu «uz robežas». FSI augšgalā ir Somālija, Kongo Demokrātiskā Republika un Sudāna, Latvija (kas gan kļūdaini minēta kā Lativa) ieņem 136. vietu no 177 valstīm. Sarakstu noslēdz veiksmīgākās valstis: Dānija, Zviedrija un Somija.

Latvijas Bankas pārstāve Aleksandra Bambale norāda, ka FSI nevērtē valsts kredītspēju, bet gan valsti plašākā kontekstā, arī sociālos un politiskos aspektus. Kritiķi gan rauc pieri, jo matemātiski objektīvi izmērīt kritērijus «nevienmērīga attīstība», «pārestības pret atsevišķām sabiedrības grupām», «valsts leģitimitāte», «cilvēktiesības», «sašķeltība elites grupējumos» ir tikpat viegli, kā nosvērt mīlestību uz aptiekas svariņiem.

Indeksa vieta ir «mēslainē», turklāt tas var vēl vairāk saasināt nestabilitāti attiecīgajās valstīs - pausts laikraksta The Guardian blogā. Jāatzīst, ka šāda veida indeksi noder kā sociālās vides raksturlielumi, kas investoram ļauj aizdomāties par to, cik droši ir uzturēties attiecīgajā zemē un ar kādiem blakusapstākļiem jārēķinās investīciju projekta gaitā. Nevar gan izslēgt, ka grūtāk izmērāmie indeksi varētu būt lielmēroga PR triks.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Valstu reitingi

Valsts Moody`s Fitch S&P
Dānija Aaa AAA AAA
Somija Aaa AAA AAA
Vācija Aaa AAA AAA
Zviedrija Aaa AAA AAA
Lielbritānija Aaa AAA AAA
Francija Aaa AAA AA+
Igaunija A1 A+ AA-
Lietuva Baa1 BBB BBB
Bulgārija Baa2 BBB- BBB
Latvija Baa3 BBB- BBB-
Īslande Baa3 BBB- BBB-
Horvātija Baa3 BBB- BBB-
Rumānija Baa3 BBB- BB+

Bez nosaukuma

Turcija Ba1 BB+ BB
Grieķija C CCC CCC

Bez nosaukuma

Valstis sarindotas, sākot no augstāka novērtējuma.
Kredītreitinga pakāpes investori iedala divos līmeņos: investīciju kategorija (vērtējums - «normāla darbība») un zeminvestīciju jeb spekulatīvais līmenis (vērtējums - «nedrošs»). Dalījums sākas pie reitinga pakāpes Baa3/ BBB-.
Avots: Valsts kase

Lielais trijnieks

Standard & Poor's: izveidots 1860. gadā. 1957. gadā pirmoreiz publicē S&P 500 indeksu. Ietilpst McGraw Hill uzņēmumu grupā.

Moody's: dibinājis Džons Mūdijs 1900. gadā, sākotnēji izdeva Mūdija finanšu informācijas rokasgrāmatu. Moody's Investors Service māteskompānija - Moody's Corporation (NYSE: MCO), ieņēmumi 2011. gadā - 2,3 miljardi dolāru, darbojas 28 valstīs, darbinieku skaits - 6500.

Fitch Ratings: dibināja Džons Noulzs Fitčs 1913. gadā. 1924. gadā Fitch Publishing Company ieviesa mūsdienās plaši zināmo reitingu skalu (no AAA līdz D). Biroji 50 valstīs, 2000 darbinieku. Ietilpst Fitch Group, ko veido Fimalac, S.A. un Hearst Corporation.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?