Valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus saņem visi - gan nodokļu maksātāji, gan nemaksātāji.
Latvijā no pacientu iemaksas atbrīvotās iedzīvotāju kategorijas: bērni, grūtnieces, represētās personas, 1. grupas invalīdi, trūcīgās personas un vēl atsevišķas pacientu kategorijas.
Latvijas iedzīvotājiem par vizīti pie ģimenes ārsta jāmaksā Ls 1, pie ārsta speciālista - Ls 3, par izmeklējumiem, piemēram, magnētisko rezonansi - Ls 20-25, datortomogrāfiju - Ls 10-15, neatliekamu operāciju - Ls 30, plānveida operāciju - no desmitiem vai simtiem līdz tūkstošiem latu, par gultas dienu slimnīcā - Ls 9,5, par gultas dienu onkoloģiskajiem pacientiem - Ls 5. Uz plānveida pakalpojumiem mēdz būt rindas. Tiesa, piemēram, Latvijā pusgadu gara rinda uz endoprotezēšanas operāciju skaitās operācija steidzamā kārtā, citādi nākas gaidīt krietni ilgāk.
Latvijā normatīvajos aktos noteikts, ka plānveida kārtā ģimenes ārstam pacients jāpieņem piecu darbdienu laikā, bet akūtos gadījumos - tajā pašā dienā.
Zobārstniecības pakalpojumi pieaugušajiem pārsvarā ir maksas.
Latvijā par kompensējamiem medikamentiem pacientiem ir noteikts valsts līdzmaksājums, piemēram, 50, 75, 100%. Atlikusī summa jāmaksā pacientiem.
Latvijā minimālā alga šobrīd ir Ls 200.
Lietuva
Lietuvā veselības aprūpi finansē no veselības apdrošināšanas fonda un tā apmaksātos medicīnas pakalpojumus saņem iedzīvotāji, kuri ir apdrošināti. Proti, paši maksājuši veselības apdrošināšanas nodokli vai par viņiem maksājusi valsts.
«Atbrīvotās» iedzīvotāju kategorijas, proti, iedzīvotāji, kuriem nav jāmaksā veselības apdrošināšanas iemaksa fondā: pensionāri, bezdarbnieki, grūtnieces, bērni, invalīdi, skolēni, studenti, kuri mācās dienas programmā. Pēdējā laikā Lietuvas Veselības ministrijai notiek karstas diskusijas ar studentu pārstāvjiem, kuri vēlas, lai apdrošināšana attiektos uz visiem studentiem, ne tikai dienas programmā studējošajiem.
Apdrošinātajiem Lietuvas iedzīvotājiem par vizīti pie ģimenes ārsta, ārsta speciālista, izmeklējumiem, piemēram, magnētisko rezonansi un datortomogrāfiju, neatliekamu vai plānveida operāciju, gultas dienu slimnīcā nav jāmaksā nekas. Uz plānveida pakalpojumiem, piemēram, vizītēm pie ārstiem un operācijām, mēdz būt rindas, pēc Lietuvas Veselības ministrijas datiem - tādas lielākoties ir pie ārstiem savas nozares zvaigznēm. Lietuvā pusgadu gara rinda uz endoprotezēšanu tiek uzskatīta par salīdzinoši garu rindu.
Lietuvas Veselības ministrijas dati liecina, ka pie ģimenes ārsta pacients nereti var tikt triju dienu laikā plānveida kārtā, bet akūtā - ģimenes ārstam jāpieņem tajā pašā dienā.
Zobārstniecības pakalpojumi pieaugušajiem pārsvarā ir maksas.
Arī Lietuvā pacientam ir jāmaksā līdzmaksājums par kompensējamiem medikamentiem. Valsts līdzmaksājums ir, piemēram, 50, 80, 90, 100%.
Lietuvā minimālā alga ir Ls 160.