«Tā ir robežu nojaukšana ne tikai starp valstīm, bet arī starp dejas žanriem,» par starptautisko laikmetīgā baleta projektu Borderless (Bez robežām) saka horeogrāfe Indra Reinholde, kuras vadībā ir tapusi četru valstu dejotāju izrāde Gulbja dziesma. Tās pirmizrāde notiks 19. oktobrī plkst. 18.00 VEF Kultūras pilī. «Latvijā ir tendence norobežoties [kādā konkrētā žanrā], bet es sevī jūtu pretēju tieksmi - es savā dejas leksikā izmantoju gan baleta, gan laikmetīgās dejas elementus un esmu ievērojusi, ka arī Eiropā un citur pasaulē ir vērojama žanru sintēze,» I. Reinholde piebilst.
Šajā laikmetīgā baleta izrādē piedalās trīs dejotāji no Dienvidkorejas, Meksikas un Spānijas. I. Reinholde norāda, ka dalībnieku plašā ģeogrāfija ir nejaušība. «Informāciju par dalībnieku atlasi ievietoju dažādās starptautiskās deju lapās un pēc iesūtītajiem videomateriāliem izvēlējos labākos,» paskaidro horeogrāfe. Jau kopš augusta viņi visi uzturas Latvijā un kopā ar trim latviešu dejotājām - Ievu Kemleri, Gabiju Bīriņu un Anastasiju Šņakinu - gatavojas izdejot piecus Antona Čehova darbus: Cilvēku futrālī, Raganu, Literatūras skolotāju, NN kundzes stāstu un Gulbja dziesmu.
Tieši ar pēdējo aizsākusies ideja par izrādi Gulbja dziesma - laika gaitā pie šīs krievu rakstnieka dramatiskās etīdes «pieāķējušies» četri pārējie Čehova darbi, kas baleta izrādes skatītājiem piedāvās plašu noskaņu gammu. Runājot par materiāla atlases kritērijiem, I. Reinholde norāda, ka tie ir viņai tuvi stāsti un tie labi pakļaujas horeogrāfijai. «Aktīvi darbojoties šajā profesijā, esmu sabojāta: kad es kaut ko lasu, uzreiz domāju, vai tas ir piemērots dejai, taču, ja tas neaizskartu mani kā cilvēku, es to neizvēlētos,» akcentē horeogrāfe. Salīdzinājumā ar viņas iepriekšējām izrādēm šajā darbā svarīgāka loma būs konkrētībai, kas saistīta ar varoņiem un viņu izpausmēm dažādās situācijās.
Izrādē Gulbja dziesma skanēs komponistu Dmitrija Šostakoviča, Alfrēda Šnitkes un Arvo Perta skaņdarbi. «Tas ir diezgan sarežģīts process,» par mūzikas izvēli saka I. Reinholde, kurai kopumā izdevies atrast tādas kompozīcijas, kas ļāvušas īstenot sākotnējās ieceres, - tikai vienā gadījumā mūzika nav pakļāvusies un aiznesusi nedaudz citā virzienā. Izrāde ilgst stundu un 12 minūtes un būs piepildīta ar daudziem dejas notikumiem. Intensīvi un dinamiski - sola horeogrāfe. No 23. oktobra līdz 3. novembrim Gulbja dziesma tiks izdejota vēl septiņās Latvijas vietās. Vairāk informācijas - www.irkamerbalets.lv.