Visdrīzākajā laikā katram pašam būs iespēja pārbaudīt šo dabas vērojumu, bet es dodos uz Rīgas Zooloģiskā dārza abinieku nodaļu, lai noskaidrotu, vai, vardi nobučojot, ir cerības savā priekšā ieraudzīt metru deviņdesmit centimetru garu princi ar laipnām zilām acīm.
Pirmie Eiropas trijniekā
Informācijas nodaļas pārstāvis Māris Lielkalns un abinieku nodaļas darbinieki Ginta Jansone, Renārs Rozentāls un Ilona Pavlauska smej - kaut simtreiz bučo vardi, par princi te vēl neviena nav pārtapusi. Tātad Starptautiskajā sieviešu dienā palikšu bešā. Renārs zina teikt, ka latviešu tautas ticējumos varde, ko sauca par Dieva aitu, esot naudas sargātāja mājās, bet krupis bez atlīdzības atbrīvos dārzu no kailgliemežiem un kaitīgiem kukaiņiem. Māris Lielkalns gan tūlīt noskalda, ka dabā ķert vardes un krupjus un stiept tos mājās ir stingri aizliegts. Ginta piebilst, ka ar Latvijas vardi vai krupi arī būs grūti tikt galā, jo šamējie jābaro nevis ar pārslām un malto gaļu, bet ar dzīvo barību - circeņiem, prusakiem, mušām, kāpuriem, sliekām. Turklāt būs problēmas nodrošināt abiniekam ziemošanu, kas ir gara - no septembra beigām līdz aprīļa sākumam. Dabā mūsu abinieki iekārtojas alās, dūņās un čuč līdz siltajiem pavasara saules stariem.
Skaisti kanibāli
Interesanta pasaule ir tās Dieva aitas. Rietumeiropā, it īpaši Vācijā, abinieku kolekcionēšana privātā kārtā iet vaļā pilnā sparā, kamēr latvieši pagaidām kūtrāko rindās. Savukārt Rīgas Zooloģiskā dārza abinieku kolekcija ir Eiropas zoodārzu pirmajā trijniekā!
Abinieku nodaļā acis aiz brīnumiem plešas jo platas - vardes te ne tikai zaļas un brūnas, kā Latvijā esam raduši, bet zilas, raibas, ornamentētas, ar sarkanām acīm un dzeltenām pleznām. Pasaulē mazākā esot tikai septiņus milimetrus liela, milzu racējvarde, kuras dzimtene ir Āfrika, ir ap 20 cm liela pankūka. Kad tuvojas sausums, viņa var izstrēbt pat puslitru ūdens un, ierokoties dziļāk dūņās, mierīgi pārlaist dabas katastrofu. Šai ir asi zobi, tāpēc maltītē ēd peles, mazus putniņus, ķirzakas. Pasaulē lielākā ir goliātvarde - līdz pat 30 cm! Varžu vidū izplatīts kanibālisms - savus radiniekus var apēst bez problēmām. Īpaši rijīgas ir lielās ragvardes un racējvardes. Latvijas vardes uz tādām nešķīstībām nav spējīgas.
Jāzina, ka spilgti dažādās krāsās luminiscējošās eksotiskās vardes (indesvardes, dendrobati u. c.) var būt indīgas. Tas gan iespējams tikai savvaļā, kur šīs barojas ar ērcēm un citiem indīgiem kukaiņiem. Nebrīvē mītošās nav indīgas, jo ēd nekaitīgas mušiņas.
Der iegaumēt, ka jebkurš abinieks var izraisīt alerģiju jutīgiem cilvēkiem, tāpēc pēc vardes turēšanas jāmazgā rokas. Par laimi, mums ar abiniekiem nav kopīgu slimību, bet, ja varde saslimusi ar baktēriju infekciju, to ārstē kā cilvēku - ar antibiotikām.
Smuki, bet dārgi
Ja nu radusies vēlēšanās izveidot abinieku terāriju mājās, jāzina, ka šis vaļasprieks ir sarežģītāks nekā zivtiņu turēšana akvārijā. Pirms iegādājaties vardi (noteikti ar izcelsmes dokumentiem un čeku, ja abinieks pirkts veikalā), gan speciālajā literatūrā, gan dažādos portālos jānoskaidro viss iespējamais par šo Dieva radību. Jānopērk sugai atbilstoša lieluma terārijs, zaļie augi, substrāts (smiltis, kūdra, sūna). Ja pats nemācēsiet visu samontēt, pasūtījums izmaksās padārgi. Temperatūras uzturēšanai (20-22 grādi naktī, 25-27 dienā) nepieciešamas speciālas dienasgaismas spektram atbilstošas lampas. Terārijā jānodrošina noteikts mitruma režīms, tāpēc tajā līmē sietus, lai ir ventilācija, un obligāti divas reizes dienā vardes smidzina ar ūdeni. Ja abinieks izspruks no rokām un paslēpsies kaut kur istabā, it īpaši, ja mājoklī ir centrālapkure, pēc dienas vai divām kaut kur uz grīdas atradīsiet vien izžuvušu ādiņu. Taču visdārgākā ir vardēm nepieciešamā dzīvā barība (circeņi, pelēni utt.). Un abinieki ir ēdelīgi - jo tie mazāki, jo biežāk jābaro - reizi divās dienās noteikti. Lielākie - divas reizes nedēļā. Tiem kolekcionāriem, kuri mīl pagulēt, jāatceras, ka vardes dzied nevis dienā, bet vakaros, naktīs un rīta agrumā! Atšķirībā no kaķiem un suņiem vardes savu saimnieku nepazīst, tā ka uz mīļošanos neceriet.
Kāpēc ieteicams iegādāties abinieku? Vardes ir krāšņas un daudzveidīgas. Ar šo vaļasprieku atšķirsieties no sev līdzīgajiem. Veiksmīgi iekārtots terārijs var kļūt par skaistu interjera elementu. Varde būs neparasts ģimenes loceklis.