Taču E. Dreimane noskaņota cīnīties līdz galam - SAB lēmumu viņa pārsūdzēs, saskatot tajā cilvēktiesību un procesuālos pārkāpumus, kas neatbilst tiesiskas un demokrātiskas valsts principiem. «Arī cita amata piedāvājums nevar būt kā kompromiss, lai es atteiktos no sava viedokļa,» Dienai pirmdien sacīja E. Dreimane.
Premjere Laimdota Straujuma (Vienotība) pirmdien pēc koalīcijas sadarbības padomes sēdes žurnālistus informēja, ka ir saņēmusi SAB informāciju par pielaides anulēšanu E. Dreimanei. Bez pielaides nevar vadīt Valsts kanceleju. «Man bija nekavējoties jārīkojas un jānodala tās funkcijas, kas saistītas ar klasificētu informāciju. Elita Dreimane ir profesionāla juriste, kurai rotācijas kārtībā varētu izteikt citu piedāvājumu. Ir amati, ko ar viņas zināšanām varētu veikt bez pielaides,» norādīja L. Straujuma. Viņa pirmdien vēl apsvēra, vai jau otrdien lūgt valdībai pilnvarojumu veikt šādu rotāciju, ja pēc iespējamās pārsūdzības E. Dreimane nevarēs palikt amatā. Tiesa, Valsts kancelejas direktors ir augstākais valsts ierēdnis un citu posteni valsts pārvaldē varētu arī vērtēt kā pazemināšanu amatā, nevis kā pāriešanu uz līdzvērtīgu pozīciju. E. Dreimani no amata var atbrīvot valdība. SAB lēmumu ģenerālprokuroram var pārsūdzēt desmit dienu laikā.
Premjere ir pārliecināta, ka uz SAB direktoru Jāni Maizīti nav izdarīts spiediens un šis lēmums ir pamatots. Viņa arī noraidīja medijos izteiktos minējumus par it kā citiem iespējamajiem kandidātiem, kas nolūkoti E. Dreimanes vietā. Nākamais Valsts kancelejas vadītājs tiks izraudzīts konkursa kārtībā, uzsvēra premjere. Vaicāta par varbūtējiem iemesliem, kāpēc E. Dreimane zaudējusi pielaidi, L. Straujuma atbildēja, radot iespaidu, ka viņa par to nojauš «virsrakstu līmenī». Savukārt E. Dreimane apgalvoja, ka viņai nav ne jausmas, kāpēc pieņemts šāds lēmums. Uz SAB viņa nav aizgājusi, jo četras reizes saņēmusi atteikumu tur ierasties kopā ar advokātu. Minētais iemesls, ka pastāv šaubas par ierēdnes spēju glabāt valsts noslēpumu, viņasprāt, ir pārāk vispārīgs un nekonkrēts.
E. Dreimane joprojām iestājas par pārmaiņām pielaižu izsniegšanas kārtībā, lai tā atbilstu cilvēktiesībām un labas pārvaldības praksei. Valdība jau pērn esot uzdevusi SAB precizēt šo sistēmu, lai padarītu to saprotamāku un demokrātiskāku. No šīs savas pārliecības E. Dreimane nav gatava atteikties apmaiņā pret kādu labi atalgotu amatu. «Šādu iespēju kā kompromisu es noraidu,» vairākkārt atkārtoja E. Dreimane, kurai pielaide bija 14 gadu. Ik pēc pieciem gadiem tā ir jāatjauno.
Jau ziņots, ka pērn SAB atteica pielaidi tieslietu ministrei Baibai Brokai un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Romānam Naudiņam (abi NA), tad arī aktualizējās diskusija par pielaižu piešķiršanas kārtību. Pirmdien SAB informēja, ka pielaidi nesaņems arī trīs Saeimas deputāti.