Zināms, ka izskatīto kandidātu lokā ir arī Induļa Emša valdības veselības ministrs Rinalds Muciņš, kurš tagad ir ministrijas valsts sekretāra vietnieks. Sarunā ar Dienu viņš apstiprināja, ka «ir bijušas sarunas, taču pašlaik ir vairāki kandidāti, kuri tiek izvērtēti».
Pirms kandidāta nominēšanas TP valde plāno runāt ar premjeru Valdi Dombrovski (JL). «Lai saprastu viņa redzējumu par veselības nozari, lai mūs nesagaidītu kādi jauni pārsteigumi,» Dienai skaidro M.Kučinskis. TP prognozē, ka kandidātu uz vakanto veselības ministra krēslu varētu nosaukt pēc Līgo svētkiem.
Neesot uzklausīts
Savā atkāpšanās rakstā I.Eglītis demisiju pamatoja ar to, ka nevarot uzņemties atbildību par veselības aprūpes nozari situācijā, kad, pēkšņi un būtiski samazinot budžetu, valsts vairs nespēs nodrošināt medicīnas pakalpojumu pieejamību lielai daļai iedzīvotāju. «Tāds budžeta griezums veselības nozarei - tik dziļš un tik pēkšņs, ir pretēji visam, ko es esmu gan valdības sēdēs, gan savos īpašajos viedokļos paudis, gan uzstājoties Saeimā pirms pirmā budžeta lasījuma par budžeta samazinājumu,» saka I.Eglītis. Ministrs norāda - veselības aprūpes finansējums otrajam pusgadam ir zem trim procentiem no iekšzemes kopprodukta. Finansējums esot mazāks nekā 2006.gadā, kas veselībai bija «krīzes gads». Ministrs arī uzsver, ka administratīvie izdevumi veido tikai nelielu daļu no kopējiem veselības aprūpes budžeta izdevumiem.
Ministrs ir izvēlējies vieglāko ceļu - demisionēt, nevis risināt nozares problēmas krīzes situācijā, pēc tikšanās ar Valsts prezidentu norādīja premjers V.Dombrovskis. Pats I.Eglītis gan stāsta, ka ne premjers, ne finanšu ministrs viņā nav ieklausījušies, pat «tieši otrādi - manus argumentus uztver kā politikas taisīšanu vai kā budžeta torpedēšanu, vai kā valdības šūpošanu».
Reformas jārealizē
«Es esmu visas strukturālās reformas panācis, apstiprinājis, un atstājis visus instrumentus nākamajam (ministram - red.),» sacīja I. Eglītis, norādot, ka aizejot ar padarīta darba sajūtu. Pirms demisionēšanas valdībā I.Eglītis iesniedzis valdības noteikumus, kas paredz strukturālās reformas veselības nozarē.
Paredzēts no esošajām 59 slimnīcām 17 slimnīcas pārveidot par ambulatoriem centriem, no kuriem vairs stacionāros pakalpojumus nepirks. 17 lokālās daudzprofilu slimnīcas pārtaps par aprūpes slimnīcām. 19 slimnīcas turpinās sniegt diennakts palīdzību. Lielāko daļu slimnīcu pārmaiņas skars jau septembrī, taču dažas tiks pārveidotas jau no 1.jūlija un dažas no nākamā gada sākuma.
I.Eglītis tagad atzīst, ka reformu neizdosies veikt tā, kā bija plānots. Sākotnējais uzstādījums bija - pacientu plūsmu no stacionārās aprūpes pārvirzīt pie ģimenes ārstiem, uz speciālistu konsultācijām un ambulatorajiem izmeklējumiem. Tomēr līdz ar samazināto finansējumu krasi ierobežoti arī izdevumi ambulatorajai aprūpei.
M.Kučinskis norādīja, ka nākamajam ministram neapšaubāmi ir jāpabeidz iesāktā reforma. TP nav plānojusi rosināt atkāpes no jau noteiktajiem mērķiem veselības aprūpes reformēšanā.
I.Eglītis veselības ministra amatā bija kopš 2007.gada beigām, pirms tam viņš bija Kuldīgas slimnīcas galvenais ārsts.