Kaut ar konkrētās lietas izmeklēšanu tiem saistības neesot, arī Valsts policijai (VP) pārmest bezdarbību vairs nešķiet pamatoti - tā no VTMEC izprasījusi tik pilnīgas analīzes, cik vien iespējams. Izmeklētāji gan joprojām interesējas par iespējām veikt papildu ekspertīzes, bet VTMEC savas iespējas ir izsmēlis.
Pagājušā gada rudenī, laikā, kad Čehijā plosījās skandāls ap indīga alkohola lietošanas izraisītiem nāves gadījumiem, Durbes novada Lieģos dīvainos apstākļos mira divi jaunieši. Drīz vien izplatījās runas, ka arī viņi pirms nāves lietojuši alkoholu, turklāt veikalā legāli pirkto, nevis «točkas» brūvējumu, tādēļ vietējā policija solīja pēc iespējas ātrāk informēt sabiedrību par puišu nāves patiesajiem iemesliem.
Ekspertīžu rezultāti tika solīti oktobra vidū, bet līdz pat gada beigām nekāda informācija nesekoja. Dažas dienas pēc tam, kad Diena janvārī par to bija uzdevusi jautājumus Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldei (KRP), tā nāca klajā ar paziņojumu, ka ekspertīzēs noskaidrots - puišu nāves cēlonis nav bijis alkohols. Tika solīti vēl papildu ekspertīžu rezultāti, kas varētu atklāt patieso vielu, ar ko jaunieši noindējušies.
Tomēr februāra sākumā aģentūra LETA ziņoja, ka Veselības ministrijai pakļautā VTMEC vadība apgalvo, ka lēmums par papildu ekspertīzēm no policijas nav saņemts. «VTMEC nav saņēmis ne no viena procesa virzītāja lēmumu par atkārtotu vai papildu ekspertīzes veikšanu jūsu minētajā lietā,» aģentūrai teica VTMEC direktore Aija Mežsarga.
Kad tas atklājās, policija kļuva pagalam nerunīga, atsakoties Dienai paskaidrot, kādēļ starp VP un VTMEC teikto pastāv pretrunas. «Varam pateikt vien to, ka izmeklēšana šajā lietā turpinās, kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā veicamās darbības un procesus nekomentēsim. Par to likumā noteiktajā kārtībā kriminālprocesā iesaistītās personas tiks informētas atsevišķi,» norādīja VP KRP pārstāve Signe Šteinberga.
Tikmēr Dienas rīcībā nonākušo informāciju, ka laikā, kad veiktas ekspertīzes šajā lietā, VTMEC atklāti ļoti būtiski pārkāpumi, apstiprināja arī iestādes vadītāja A. Mežsarga. Pēc tam, kad viņa stājusies amatā 2012. gada vasarā un saņēmusi informāciju par pārkāpumiem, ierosināta dienesta izmeklēšana, kuras rezultātā vienas centra nodaļas vadītāja, kā arī kāda eksperta darbā atklāti «rupji pārkāpumi». Viņi gan nevis atlaisti, bet paši uzrakstījuši atlūgumu un aizgājuši.
A. Mežsarga gan kategoriski noliedza, ka tam būtu saistība ar Lieģos mirušo jauniešu nāves lietu - tajā ekspertīzes veikuši citi speciālisti, kuru profesionalitāte netiek apšaubīta. To apstiprināja arī VTMEC Tiesu toksikoloģijas laboratorijas vadītājs Dainis Tribis.
Jāpiebilst, ka Lieģos mirušo jauniešu lietas izmeklēšanu pretrunas vajājušas jau no pirmsākumiem. Mirušo draugi iepriekš Dienai apgalvoja, ka policija gan kavējusies ar liecinieku iztaujāšanu, gan neesot paņemts pietiekami daudz organiskā materiāla, lai varētu veikt pilnvērtīgas analīzes. Policija pārmetumus noliedza, bet mirušo puišu vecāki visas šīs bažas minēja arī prokuratūrai iesniegtā sūdzībā. Sūdzība tika pārsūtīta Liepājas prokuratūrai, bet kāds bijis tās rezultāts, zināms vēl nav. Pirms tam izmeklēšanu uzraugošais prokurors izmeklētāja rīcībā nekādus pārkāpumus nav saskatījis, Diena noskaidroja prokuratūrā.
Arī D. Tribis Dienai atzina, ka pēc policijas lūguma veiktas praktiski visas iespējamās ekspertīzes. Oficiāla pieprasījuma gan vēl nav, bet policija šobrīd interesējoties par iespējām veikt vēl kādas ekspertīzes. D. Tribis gan norādīja, ka no tā varētu būt jēga vien tad, ja lietā parādīsies kādi pilnīgi jauni apstākļi. Esošajā situācijā varbūt vien var apsvērt, vai neprasīt jaunas ekspertīzes kādai laboratorijai ārzemēs.