No padomju laikiem teju vienīgo - saulespuķu eļļu - tagad nomainījušas visdažādākās citas: rafinētas/nerafinētas eļļas no rapša, vīnogu kauliņiem, sinepju sēkliņām, zemesriekstu, diļļu, ārstnieciskā Argania spinosa augļa, vārdu sakot, eļļu var izspiest no visa.
Atceros, nemaz ne sen žurnāla Santa īpašniece kā milzu atklājumu lasītājiem stāstīja elementārākās lietas par olīveļļu, ko bija sasmēlusies, apceļojot Itāliju (jo īpašās gastronomiskās tūres, kurās tagad dodas katrs, kam nav slinkums, tikai nāca modē), bet īstie «knifi» par olīveļļu gardi un plašā vēsturiskā kontekstā aprakstīti Jeļenas Kostjukovičas grāmatā Kāpēc itāļiem patīk runāt par ēdienu. Tur cita starpā rodams ieteikums īpaši neaizrauties ar visa cepšanu olīveļļā - nav ko izniekot šo vērtīgo produktu, ja cepšanai noderīgākas citas eļļas. Olīvu eļļainā dvēsele visplašāk atraisās salātos un, protams, tāpat vien - uz maizes, draudzībā ar kādu liesu sieru vai sarkanu dārzeni.
Bet es gribētu padalīties kādā privātā jaunatklājumā - avokado eļļā. Šo diētisko fetišu novērtēs tie, kam svarīgi organismā ielādēt krietnu devu E vitamīna un «apgūt» monotaukskābes, kas manāmi pazemina holesterīna līmeni. Prastāk runājot, eļļa, kas pati dedzina taukus. Veikalos reti, bet var atrast Čīlē ražotu avokado eļļu, bet prieks nav lētākais.
Absolūti ņammīgs un skaists brīnums sanāks, ja plānplānās lapiņās (ne biezākās par milimetru) sašķērēsit vārītu bieti. Šos sārtos riņķus iemarinēsit baltvīna (50 ml), etiķa (40 ml, vislabāk rīsu etiķa), koriandra, pāris laurlapu un ūdens (75 ml) mērcītē. Tad bietes marinādē obligāti ieliksiet vismaz uz trim stundām ledusskapī.
Pa to laiku sakapāsit (mazsālītu) lasi, iecilāsit bišķiņu maskarpones siera, visu krietni sajauksit ar dillēm; sāls, pipari - pēc gaumes, bet daudz neriskējiet. Kad zīdpapīra biešu riņķi būs atsaldējušies līdz kūstošam mīkstumam, izklājiet tos uz šķīvja, uzlieciet zivs/siera masu un pārlejiet ar avokado eļļu. Sarullējiet. Varu derēt - šo vēso gardumu aizmirst būs grūti. Jo tieši avokado eļļa neizskaidrojamā veidā izvelk no zivs un bietēm garšu, ko var raksturot kā tīru svaigumu.