Banka Citadele gadumijā slēgs savus bankomātus uz 30 minūtēm. Pēc tam lielākajā daļā Citadeles iemaksu automātu varēs iemaksāt gan latus, gan eiro. Uz tiem bankomātiem, kuros varēs iemaksāt tikai vienu valūtu, būs informatīvas uzlīmes. Visi iemaksātie lati kontā automātiski tiks konvertēti eiro pēc oficiālā valūtas kursa. Ar Citadeles norēķinu kartēm varēs norēķināties bez pārtraukuma. Ja gadījumā saņemts atteikums, banka aicina nedaudz nogaidīt un veikt maksājumu vēlreiz. Veikt maksājumus internetbankā varēs tikai līdz 30. decembra pulksten vieniem. Tas attiecas gan uz rēķinu samaksu bankomātos, gan arī uz maksājumu un pārskaitījumu veikšanu internetbankā. Maksājumus varēs veikt no 2. janvāra pulksten 7 rītā.
Īpašā režīmā
SEB bankas naudas izmaksas automāti gadumijā nedarbosies stundu. Iemaksas/izmaksas automāti nedarbosies vēl ilgāk. Daļa no tiem tiks atslēgta jau 30. decembrī un atsāks darbu 1. janvārī ap pusvieniem naktī. Maksājumu kartes strādāšot bez pārtraukuma, izņemot interneta darījumus. Ibankā pārskaitījumus nevarēs veikt no 31. decembra vakara līdz nākamās dienas rītam.
Swedbank pārstāve Kristīne Jakubovska atklāj, ka bankas karšu norēķinu darbībā traucējumi iespējami ap Jaunā gada pusnakti 30 minūšu periodā. Tāpēc viņa aicina neplānot norēķinus ap šo laiku. Arī bankomāti darbosies īpašā režīmā. Jau 30. decembrī Swedbank tos pakāpeniski sāks izslēgt, un bankomāti nedarbosies līdz 1. janvārim. Internetbankas darbība tiks apturēta 31. decembra vakarā, bet atjaunota nākamās dienas rītā.
Nordea bankomātu darbs tiks apturēts 31. decembrī 30 minūšu pirms pusnakts, neilgi pēc pusnakts bankomātos būs iespējams izņemt skaidru naudu - sākotnēji 10 un 50 nominālu banknotēs. Internetbankai būs ierobežota pieejamība no 30. decembra līdz 2. janvārim
Jāizdod eiro
Likums par eiro noteic, ka ar 1. janvāri visās tirdzniecības vietās neatkarīgi no tā, kurā no divām valūtām klients maksā, atlikums obligāti būs jāizdod eiro. Tas gan neattiecas uz sabiedrisko transportu. Ja pasažieris pirks biļeti sabiedriskajā transportā un maksās par to latos, arī atlikumu viņam izdos latos. «Pašā autoostā būs identiski kā veikalos - ja maksāsiet latos, jums izdos eiro. Tur nekas nemainās. Autoostā kartes ņemsim pretī visu laiku. Tas, vai tā darbosies, ir atkarīgs no konkrētās bankas,» skaidro Valmieras autoostas pārstāve Anda Liepiņa.
Rīgas Centrāltirgus preses sekretārs Ivars Jakovels aicina tirgu neizmantot kā valūtas maiņas punktu. Kā katru gadu, 1. janvārī būs atvērta Centrāltirgus atklātā teritorija no septiņiem rītā līdz 17.00 vakarā. Paviljoni, pārējā tirgus daļa un Vidzemes tirgus būs slēgts. No otrā janvāra tirgus strādās ierastajā režīmā. «Aicinām pircējus ņemt vērā tirgus specifiku un iespēju robežās par pirkumiem maksāt ar eiro. Neatkarīgi no tā, vai norēķināšanās notiks eiro vai latos, aicinu pircējus gatavot tādus nominālus, kas būtu tuvāk pirkuma summai, neapgrūtinot tirdzniecību,» teic I. Jakovels. Centrāltirgū ir izvietoti informatīvie plakāti ar tabulām, lai atgādinātu, cik maksā lats, cik eiro, kā eiro banknotes izskatās. I. Jakovels atzīst, ka šis būs īpašs periods gan tirgotājiem, gan pircējiem, tāpēc klienti tiek aicināti skaitīt līdzi, lai atlikums tiktu izdots precīzi.
Tāpat cilvēki tiek aicināti laikus iegādāties degvielu 1. janvārim. Piemēram, Statoil Latvia pārstāvji paziņojuši, ka degvielas uzpildes stacijas Statoil visā Latvijā gadumijā vairākas stundas būs slēgtas.
Slēgs uz divām nedēļām
Latvijas Tirgotāju asociācijas priekšsēdētājs Henriks Danusevičs aicina tirgotājus iegādāties eiro priekšpiegāžu komplektus. To ir iespējams izdarīt gan šodien, gan rīt. Privātos eiro komplektus iespējams nopirkt Latvijas pastā. «Nav nekāda pamata panikai un izmisumam. Ja kādam rodas jautājumi, var zvanīt mums,» teic H. Danusevičs. Kā liecina Dienas rīcībā esošā informācija, vairāki komersanti, piemēram, atsevišķas apavu darbnīcas, pirmās divas janvāra nedēļas būs slēgtas. H. Danusevičs šādu situāciju nenoliedz: «Protams, vieglāk ir no latiem uzreiz pāriet uz eiro, nevis strādāt ar divām valūtām vienlaikus. To gan tirgotāji paši izvērtēs, cik viņiem ir svarīgi strādā vai nestrādāt,» prāto H. Danusevičs. Tie veikali, kas varētu izvēlēties nestrādāt, visticamāk, būs tādi, kas nepārdod pirmās nepieciešamības preces un bez klientiem divas nedēļas var iztikt, piemēram, mēbeļu, trauku vai inventāra veikali, kuriem šis laiks nav tik būtisks.