Būt veģetārietim Lielbritānijā ir ievērojami vieglāk nekā tādās Eiropas valstīs kā Francija, Spānija, Itālija un arī Latvija, jo šeit ir krietni plašākas iespējas iegādāties no augu valsts produktiem radītu pārtiku. Pat samērā nelielos veikalos pieejami jau pilnībā vai daļēji pagatavoti ēdieni vai arī garšīgas veģetārieša maltītes radīšanai noderīgas izejvielas. Turklāt šos produktus rotā arī īpaša norāde - piemērots veģetāriešiem, tāpēc veikalu plauktos ir vieglāk atrast pārtiku bez gaļas.
Lai gan arī dažos Latvijas lielveikalos ir nopērkams no sojas pupiņām gatavotais tofu vai no turku zirņiem gatavotais humuss, kas var būt vērtīgs olbaltumvielu avots tiem, kuri atteikušies no dzīvnieku gaļas izmantošanas uzturā, Apvienotajā Karalistē ari šo produktu piedāvājuma klāsts ir krietni plašāks. Lielbritānijas veikalos ir nopērkams arī, piemēram, kūpināts tofu.
Turklāt salīdzinājumā plašā klāstā ir pieejami daudzveidīgi no mikroskopisku sēņu olbaltumvielām (proteīna) pagatavotie Quorn izstrādājumi - desiņas un maltās gaļas aizvietošanai domāts produkts, kā arī šķiņķa šķēlēm vai vistas gaļas gabaliņiem līdzīgi izstrādājumi, kuros nav ne kripatiņas dzīvnieku gaļas. No tiem var pagatavot piemēram, veģetāru Boloņas mērci vai brokastīs pasniegt tostermaizi kopā ar pupiņām tomātu mērcē un veģetārām desiņām, kā arī pagatavot sviestmaizes līdzņemšanai uz darbu. Viens no vislētākajiem veģetārajiem produktiem ir burgeri. Tie var būt gatavoti no dārzeņiem, sojas olbaltumvielām, Quorn vai citām sastāvdaļām. Lielbritānijā jau sen vairs nav jāsastopas ar neizpratnes pilnu skatienu, lūdzot ātrās ēdināšanas restorānos veģetāru burgeru. Tur, tāpat kā lielveikalu plauktos, ir pieejamas alternatīvas, kuras tiek piedāvātas no dzīvnieku gaļas radītā izstrādājuma vietā. Latvijā tas vēl ir retums un veģetāriešiem visbiežāk atnes vien sieru ar dārzeņiem, tāpēc to vien varētu dēvēt par burgeru, no kura ir izņemta gaļa, bet nekas cits tās vietā nav pielikts klāt. Atliek vien pašam mājās gatavot burgerus no pupiņām, zirņiem vai citām sastāvdaļām.
Tāpat Lielbritānijā veikalos pieejami jau pagatavoti un iepakoti ēdieni, kurus atliek vien ielikt krāsniņā, piemēram, uz 20-30 minūtēm, un tie būs gatavi ēšanai. Šeit ir nopērkama lazanja ar dārzeņiem, makaroni vai puķkāposti ar sieru, veģetārs ēdiens, ko tiešā tulkojumā varētu nosaukt par mājas pīrāgu (cottage pie) - tas veidots no maltai gaļai līdzīgā Quorn izstrādājuma, īpaši pagatavota kopā ar dārzeņiem, kas virspusē pārklāts ar kartupeļu biezeni. Šis pīrāgs ir iecienīta maltīte britu ģimenēs, kur tradicionāli to gatavo no maltas liellopu gaļas, tāpēc jo īpaši svarīgi, ka ir nopērkams arī veģetāriešiem piemērots produkts.
Lielbritānijas veikalos plaši tiek tirgoti arī no Austrumu zemēm nākuši ēdieni, to vidū dažādi uzkožamie, piemēram, falafeli, kurus visbiežāk gatavo no turku zirņiem, pievienojot pētersīļus un koriandru. Latvijā arī tos dažviet piedāvā kā alternatīvu gaļai ātrās ēdināšanas restorānos, kur gatavo kebabus, taču lielveikalos šādi atsevišķi nopērkami uzkožamie līdz šim nav manīti. Lielbritānijas tirdzniecības vietās pieejamas dažādas falafelu variācijas, piemēram, dažkārt tie pagatavoti, pievienojot sarkanās bietes, spinātus vai dažādus dārzeņus. Vēl šeit nopērkamas daudzveidīgas indiešu uzkodas, piemēram, samosas un pakoras, kā arī sīpolu bhajas. Tie visi jau ir gatavi ēšanai, tāpēc atliek vien atvērt iepakojumu un var ķerties klāt to nobaudīšanai.
Ir redzams arī, ka Lielbritānijā gan lauksaimnieki, gan pārtikas tirgotāji izjūt sabiedrības pieprasījumu, lai tiktu uzlaboti fermas dzīvnieku dzīves apstākļi. Tāpēc lielveikali piedāvā, piemēram, tādu vistu olas, kuras tiek audzētas, nodrošinot tām pastaigas, nevis turot putnus visu to mūžu šauros būros. Uz iepakojuma par to liecina informatīva norāde - free range eggs, kas burtiskā tulkojumā nozīmē brīvo ganību olas.