Izlasījis bankas eksperta un V. Dombrovska valdības slavinātāja Pētera Strautiņa rakstu Gāzes nodokli atlikt nedrīkst (Diena, 6. augusts), konstatēju: demagoģiska paskvila no sērijas - viss, ko dara Dombrovskis un Co ir labi, bet tie, kas iebilst, ir nejēgas un populisti. Tomēr jautājums ir ļoti svarīgs, tāpēc P. Strautiņa verbālo ekvilibristiku bez atbildes atstāt nedrīkst.
Pērnā gada nogalē valdošā koalīcija izmisīgi būrās, kā izpildīt vienošanos ar starptautiskajiem aizdevējiem, un drudžaini tika akceptēta A. Štokenberga ideja aplikt gāzi ar akcīzes nodokli ātrāk, nekā to prasa ES. Saeimas Budžeta komisijā panācām, ka no šā nodokļa tiek atbrīvota virkne nozaru. Diemžēl ne apkure, jo gāzes cena bija salīdzinoši zema. Situācija ir mainījusies. Dabasgāzes cena pieaugs par 30-35 procentiem. Turklāt valdība plāno atcelt visas samazinātās PVN likmes (arī apkurei), kas cenu palielinātu vēl papildus par 11%, lai arī Dombrovska izvēlētā krīzes pārvarēšanas scenārija dēļ iedzīvotāju ienākumi ir kritušies, palielinājies bezdarbs un apkures rēķinu nesamaksātā daļa dramatiski pieaugusi, atsevišķās vietās sasniedzot pat 40-50 procentu no gada kopējā apjoma. Loģiski, ka Latvijas Pašvaldību savienība, Lielo pilsētu asociācija un Siltumuzņēmumu asociācija sacēla trauksmi.
Manis vadītā Saeimas komisija bija spiesta secināt, ka gaidāmā apkures sezona var kļūt par katastrofu apdzīvotajās vietās, kur apkurei izmanto gāzi. Pašlaik iedzīvotāju parāds ir 19,46 miljoni latu (Rīgā tas ir 12,3% no kopējā apjoma, citās pilsētās no 13 līdz 40%, novados līdz pat 58%!) - par spīti tam, ka sociālajos pabalstos apkures rēķinu segšanai pagājušajā sezonā pašvaldības izmaksāja kopumā 9,74 miljonus.
Jautājumu par akcīzes nodokļa palielināšanas atlikšanu pirmdien otrajā, galīgajā lasījumā skatīs Saeima. Ja akcīzes nodoklis paliks spēkā, vidusmēra ģimenes siltuma rēķins mēnesī palielināsies par 5-10 latiem. Nabadzīgie var cerēt uz sociālo palīdzību, turpretim lielākā daļa bijušā vidusslāņa (kultūras, izglītības, medicīnas darbinieki, valsts pārvaldē strādājošie, mazie uzņēmēji utt.), kura ienākumi valsts politikas dēļ kritušies visstraujāk, sociālo pabalstu saņemšanas kritērijiem neatbilst, lai arī viņiem šie papildu lati ir ārkārtīgi svarīgi. Protams, saņemot bankas analītiķa algu, Strautiņa kungam to grūti saprast.
Neieviešot gāzes akcīzi, valsts budžets šogad neiegūs 3,1 miljonu latu, taču gāzes cenas pieauguma dēļ PVN veidā iekasēs papildu 6,7 miljonus, tātad dubulti kompensējot akcīzē neieņemto.
*Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs