Vienā maisā ar narkotikām
Pagājušajā nedēļā Londonā notika dzīvnieku kontrabandas apkarošanai veltīts samits, kuru rīkoja Lielbritānijas valdība. Tajā līdz ar princi Čārlzu un viņa dēliem Viljamu un Hariju piedalījās delegāti no 46 valstīm un 11 ANO organizācijām.
«Mēs esam šeit viena kopīga mērķa labad, proti, lai liktu lietā savu ietekmi un panāktu, ka tiek pārtraukta mūsu pasaules atpazīstamāko un apdraudētāko sugu nelegāla nogalināšana un kontrabanda,» sanākušos uzrunāja Kembridžas hercogs princis Viljams. «Nekad agrāk šāda grupa, turklāt tik kuplā skaitā, nav sanākusi kopā, lai apturētu savvaļas dzīvnieku nelegālo tirdzniecību,» princi citēja ziņu aģentūra AFP.
Samitā līderi parakstīja Londonas deklarāciju, kurā akcentēti soļi, kas veicami, lai apkarotu malumedniecību. Delegāti uzsvēra, ka dzīvnieku kontrabanda jākvalificē kā smags noziegums, pieskaitot to tikpat nopietniem pārkāpumiem kā dažādas citas pārrobežu organizētās noziedzības aktivitātes.
Nereti ar dzīvnieku kontrabandu nodarbojas tie paši cilvēki, kas tirgo narkotikas, ieročus un arī cilvēkus, raidorganizācijai NPR skaidroja Londonas Zooloģijas biedrības Dzīvnieku aizsardzības programmas direktors Džonatans Beilijs. «Taču, ja salīdzina tādas aktivitātes kā cilvēku kontrabanda, narkotiku vai ieroču tirdzniecība, nelegālā savvaļas dzīvnieku tirdzniecība netiek uzskatīta par smagu noziegumu, tādēļ šie sindikāti plaukst, uzņemoties ļoti zemu risku.»
Rags - statusa rādītājs
Līdzšinējie centieni pasargāt savvaļas radības no malumedniekiem nav devuši cerētos rezultātus, un pēdējos gados ievērojami audzis nogalināto dzīvnieku skaits. Dienvidāfrikas Republikā (DĀR), kur mīt ap 80% visas pasaules savvaļas degunradžu, 2007. gadā nogalināti 13 šo dzīvnieku, taču pagājušajā gadā dzīvība atņemta 1004 degunradžiem, kas ir aptuveni 4% visas populācijas. Melnajā tirgū degunradža ķermeņa daļu cena kilogramā pārsniedz pat 44 000 eiro, maksājot vairāk nekā zelts vai kokaīns.
Īpaši apdraudēti ir arī ziloņi, kuru malumedniecība sasniegusi kopš astoņdesmitajiem gadiem nepieredzētus apjomus. Tolaik, pirms tika noteikts ziloņkaula pārrobežu tirgošanas aizliegums, vairāk nekā par pusi samazinājās ziloņu populācija Āfrikā, ziņoja Bloomberg. Dati par 2012. gadu vēsta, ka nogalināti 20 000 ziloņu.
Vērienīgais pieprasījums pēc dzīvnieku kontrabandas nāk no Austrumāzijas, kur atsevišķām apdraudēto sugu ķermeņa daļām piedēvētas īpašas spējas. Degunradži iecienīti to ragu dēļ, jo tiem piedēvē dzimumtieksmi stimulējošas un arī dziedinošas īpašības, kaut gan tas nav zinātniski apstiprināts.
«Aizvien valda uzskats, ka degunradža ragam piemīt ārstējošas īpašības, taču pēdējā laikā arvien vairāk tas tiek izmantots kā sociālā statusa rādītājs, kā atzinība cilvēka ietekmei,» raidsabiedrībai BBC sacīja dzīvnieku aizsardzības organizācijas Traffic pārstāve Neomija Doka.