Laika ziņas
Šodien
Migla

Grieķijai priekšā liesi gadi

Pirms diviem gadiem Eiropas Savienība (ES) un Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) izsniedza 110 miljardus eiro (77 miljardi latu) Grieķijai, lai gadiem izšķērdīgi dzīvojošo valsti glābtu no maksātnespējas. Apmaiņā pret palīdzību Grieķijas valdībai vajadzēja ieviest radikālus taupības pasākumus. Tomēr tie nedeva vajadzīgo efektu, un ik pēc dažiem mēnešiem parādījās runas par iespējamo Grieķijas sabrukumu. Pagājušā gada beigās tapa skaidrs, ka ar vienu aizdevumu nepietiks, tādēļ šā gada februārī ES un SVF vienojās par papildu 130 miljardu eiro (91 miljards latu) piešķiršanu Atēnām.

Tas gan nenozīmē, ka Grieķija ir glābta, jo valsts joprojām stieg dziļā parādu purvā, bet ekonomikas rādītāju uzlabojumi nebūs tik strauji, kā prognozēts. Par labu nenāks arī politiskie procesi, kas gaidāmi pēc 6. maijā paredzētajām Grieķijas parlamenta ārkārtas vēlēšanām.

Rekordaugsts bezdarbs

Janvārī Grieķijas centrālā banka prognozēja, ka šogad valsts ekonomika samazināsies par 3,7-4,5%, tomēr pagājušajā nedēļā institūcija paziņoja, ka recesija, visticamāk, sasniegs 5%. Pērn parādu māktās valsts ekonomika samazinājās par 6,9%. Grieķija atrodas recesijā jau piekto secīgo gadu.

Bēdīgās ekonomiskās situācijas dēļ bezdarba līmenis Grieķijā ir sasniedzis rekordaugstu atzīmi, liekot taupības apstākļos tērēt vairāk bezdarbnieku sociālajai palīdzībai. Janvārī bez pastāvīga darba bija 21,8% darbspējīgo iedzīvotāju, bet bezdarbs jauniešu vidū pārsniedza 50%, raksta Reuters. Grieķijas valdības oficiālie dati liecina, ka gada pirmajā mēnesī bezdarbnieka statuss bija 1,08 miljoniem grieķu. Tas ir par 47% vairāk nekā tajā pašā mēnesī pagājušajā gadā. Lai cīnītos ar bezdarbu, Grieķijas valdība ir samazinājusi bruto minimālo mēnešalgu līdz 580 eiro (406 lati).

Grieķijas centrālās bankas vadītājs Georgs Provopols paziņojis, ka valsts varētu sasniegt noteikto mērķi šo gad samazināt budžeta deficītu līdz 6,7%, salīdzinot ar 9,1% 2011. gadā. 2009. gadā, kad krīze sākās, Grieķijas budžeta deficīts bija 15,6%.

Tomēr joprojām Atēnu svarīgākais uzdevums būs samazināt grūti panesamo parādu nastu, kas pērn sasniedza 165% no iekšzemes kopprodukta. Grieķija un starptautiskie aizdevēji vienojušies, ka līdz 2020. gadam parāda apjoms nedrīkst būt lielāks par 120%.

To varēs panākt tikai ar striktiem taupības pasākumiem, bet joprojām gaismā nāk klaji valsts naudas izšķērdēšanas gadījumi. Pagājušajā nedēļā Grieķijas Darba ministrija informēja, ka tā pārtraukusi dažādu pabalstu izmaksu 200 tūkstošiem personu, jo atklājies, ka saņēmēji ir krāpušies vai pat miruši.

Jaunas valdības gaidās

Daudzi analītiķi ar bažām gaida svētdien notiekošās Grieķijas parlamenta ārkārtas vēlēšanas, jo tām var sekot kaislību pilns valdības veidošanas process, kas var kavēt steidzamu reformu veikšanu.

Pēdējās aptaujas liecina, ka pašreizējo piecu partiju vietā nākamajā parlamentā būs pārstāvēti desmit politiskie spēki. Vislielākās izredzes uzvarēt ir pašreiz pie varas esošajiem sociālistiem un konservatīvajiem, kuri kopā varētu iegūt 155 no 300 deputātu vietām. Pašreiz tie parlamentā ir pārstāvēti ar 201 deputātu. Tādēļ ļoti iespējams, ka būs nepieciešams veidot plašu koalīciju, iesaistot arī partijas, kas iebilst pret starptautisko aizdevēju prasībām.

Tomēr ir skaidrs, ka, neskatoties uz to, kas veidos jauno valdību, šiem politiskajiem spēkiem vajadzēs ievērot līdzšinējo vienošanos, kas paredz 2013. un 2014. gadā samazināt budžeta tēriņus par 11 miljardiem eiro (7,7 miljardi latu), kā arī nodokļos iekasēt trīs miljardus eiro (2,1 miljards latu). Pretējā gadījumā finansiālo palīdzību Atēnām var pārtraukt.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Apziņa nekad nemirst

Dvēseles pārdzimšana galu galā varētu būt realitāte, nevis tikai reliģiju propagandēts mīts cilvēku mierināšanai.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?