Valdība uzskata, ka angļu valodas zināšanas palīdzēs šiem cilvēkiem labāk adaptēties Lielbritānijā un būs mazāk tādu emigrantu, kuri noslēdz fiktīvas laulības. Lēmuma kritiķi noteikumus nosodījuši kā diskriminējošus.
Obligāta prasība
Jaunā norma paredz, ka ikvienam cilvēkam, kurš vēlēsies saņemt Lielbritānijas vīzu, lai dotos dzīvot pie sava topošā vai esošā dzīvesbiedra (noteikumi attiecas arī uz viendzimuma pāriem), būs jāpierāda angļu valodas pamatzināšanas. Vīzas pretendentam angļu valoda jāpārvalda piecu gadu veca bērna līmenī, raksta The Times. Viņam arī jāpierāda, ka viņa laulība ir reāla un viņš sevi varēs finansiāli nodrošināt.
Pagājušajā gadā aptuveni 59 tūkstoši cilvēku no valstīm, kas neietilpst ES, pieprasīja Lielbritānijas vīzu, lai pārvāktos uz dzīvi pie sava mīļotā cilvēka. Aplēses liecina, ka valodas testa ieviešana šos skaitli samazinās par 10%, jo sevišķi ietekmējot daudzos indiešus un pakistāniešus, kuri ik gadu ar fiktīvu laulību palīdzību cenšas iegūt uzturēšanās atļauju Lielbritānijā. Vairums no viņiem nepārvalda angļu valodu, tādēļ ilglaicīgi ir bez darba.
Angļu valodas pārbaudījuma ieviešana imigrantiem bija viena no prioritātēm Konservatīvajai partijai, kas uzvarēja maijā notikušajās parlamenta vēlēšanās. Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons uzsvēris, ka vēlas veicināt iebraucēju integrāciju britu sabiedrībā.
Viņam piekrīt arī Lielbritānijas iekšlietu ministre Terēza Meja, kura uzskata, ka angļu valodas zināšanām jābūt obligātām, lai apmestos uz dzīvi šajā valstī. «Angļu valodas prasība laulātajiem palīdzēs sekmēt integrāciju un nojaukt kultūras barjeras,» domā T. Meja. «Apmešanās Lielbritānijā ir liela priekšrocība, tādēļ nepieciešams pacelt latiņu, lai būtu droši, ka tie, kuri šeit paliek, dod pienesumu mūsu sabiedrībai.»
Ministre paziņoja, ka šis ir tikai viens no pirmajiem soļiem turpmākajos plānos, lai kontrolētu imigrāciju Lielbritānijā. Arī konservatīvo un liberāldemokrātu koalīcijas valdības programma paredz ierobežot imigrāciju no valstīm ārpus ES. Pagājušā gada septembrī Gordona Brauna valdība pieņēma normu, ka kvalificētajiem strādniekiem no valstīm ārpus ES jāprot angļu valoda, lai varētu strādāt Lielbritānijā. Izņēmums ir tikai futbolisti, kuri spēlē Anglijas premjerlīgas klubos.
Šķirtie mīlnieki
Jauno noteikumu pretinieki piekrīt, ka imigrantiem jāprot angļu valoda, tomēr nepiekrīt, ka tam jābūt priekšnoteikumam, lai apmestos Lielbritānijā. «Ņemsim par piemēru jaunu meiteni no attīstības valsts. Viņa satiek savu dzīves mīlestību un vēlas doties uz šejieni, lai būtu kopā ar viņu. Var paiet gadi, kamēr meitene nokārtos pārbaudījumu, bet šajā laikā mīļotie nevarēs dzīvot kopā Lielbritānijā,» domā imigrantu tiesību aizstāve Hina Madžida.