Valsts SIA Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs Psihiatriskās palīdzības dienesta vadītāja p. i. Iveta Ķiece norāda - jaunajā Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumā teikts, ka ieroču atļauju izsniedz uz nenoteiktu laiku. Pēc viņas domām, atļauja būtu izsniedzama uz noteiktu laiku, taču īsāku par pieciem gadiem. Vajadzētu arī noteikt, ka ieroču atļauju aizliegts izsniegt ne tikai personām, kam ir bijuši psihiski traucējumi, bet arī personām, kurām var prognozēt, ka traucējumi varētu rasties nākotnē.
Ārste uzskata, ka obligāti būtu nepieciešams arī psihologa slēdziens. «Ir klīniskie psihologi, kas lieto psiholoģiskos testus, kuros pārbauda cilvēka uztveri, reakciju un emocijas. Pašlaik pastāv tāda kārtība - ja psihiatram ir šaubas par cilvēku, sasauc triju psihiatru konsiliju, kas daudziem nepatīk. Konsilijs var nolemt, ka nepieciešams psihologa slēdziens, taču cilvēks var aiziet uz citu medicīnas iestādi un tā izvairīties no psihologa,» stāsta I. Ķiece.
Psihiatrs Rolands Ivanovs uzsver - jo biežāk psihiatrs redz ieroču atļaujas īpašnieku, jo labāk. Viņš iesaka arī izveidot vienotu psihiski slimo cilvēku datu bāzi, lai nebūtu situācijas, ka cilvēks ir psihiatriskajā uzskaitē Rīgā un, to zinot, dodas pēc atļaujas, piemēram, uz Ventspili. Pirmajā vizītē cilvēks, ja vien ir vēlēšanās, var noslēpt savus psihiskos traucējumus, tāpēc būtu lietderīgi ārstam ar pretendentu uz ieroču atļauju tikties vismaz divreiz.
Juridiskā psiholoģe Veronika Semenkova, kura ikdienā strādā ar melu detektoru, veicot poligrāfa ekspertīzes, un ir arī strādājusi policijā, norāda, ka diemžēl ieroču atļauju sistēmā policijā nopietna psiholoģiskā izvērtēšana nenotiek. «Ar psiholoģiskiem testiem iespējams noskaidrot cilvēka agresijas līmeni un veidus, kā viņš risina konfliktus. Būtu pat vērts katru ieroču atļaujas īpašnieku pārbaudīt ne retāk kā reizi gadā, jo cilvēka psihiskais stāvoklis dzīves laikā mainās, piemēram, spēcīgu pārdzīvojumu ietekmē,» skaidro V. Semenkova. Viņa novērojusi, ka uz atļauju nereti pretendē ne vien cilvēki, kam ierocis vajadzīgs drošībai, bet arī par sevi nepārliecināti, demonstratīvi cilvēki, kuri tiecas būt uzmanības centrā, vēlas dominēt, viņiem raksturīgi uzmācīgi stāvokļi. Svarīgi ir arī noskaidrot, kas slēpjas vesela cilvēka psihē, kas formē viņa uzvedību, norāda V. Semenkova.