Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Pirmdiena, 11. novembris
Rainers, Nellija, Ojārs

Īpašuma nodoklis - no atlaidēm līdz rezervēm

Latvijas nodokļu politikā viena no karstākajām aktualitātēm ir darbaspēka nodokļu samazināšana. Kā vienmēr, klātesošs ir jautājums, kā valsts budžetā kompensēt iespējamo nodokļu samazināšanu. Daudzi ekonomikas eksperti uzskata, ka to iespējams izdarīt, palielinot nekustamā īpašuma nodokli (NĪN).

Jāatgādina, lai gan NĪN pilnībā ir pašvaldību administrēts nodoklis, tomēr tā ieņēmumi pašvaldību budžetā ir nelieli salīdzinājumā ar ieņēmumiem no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), kas patlaban Latvijā veido lauvas tiesu ienākumu. Te arī veidojas pretruna starp Finanšu ministriju (FM) un pašvaldībām. FM uzskata, ka NĪN iekasēšanā vēl ir zināma rezerve, savukārt Dienas aptaujātie pašvaldību vadītāji atzīst, ka tādas neesot iedzīvotāju zemās maksātspējas dēļ.

Neuzskata par būtisku naudas avotu

Pašlaik NĪN pamatlikme zemei ir 1,5% no kadastrālās vērtības (to iespējams palielināt gadījumos, ja nekustamais īpašums netiek apsaimniekots), savukārt dzīvojamām ēkām un dzīvokļiem 0,2% no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56 915 eiro, 0,4% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 eiro, bet nepārsniedz 106 715 eiro, un 0,6% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106 715 eiro.

Kā norāda FM pārstāvis Aleksis Jarockis, «vērtējot NĪN ieņēmumu pieaugumu, valstī kopumā pēdējos gados ir vērojama tendence NĪN ieņēmumiem samazināties attiecībā pret iekšzemes kopproduktu. Tādējādi var secināt, ka pašvaldības NĪN neuzskata par primāro sava budžeta ieņēmumu komponenti, jo šajā gadījumā iespējami nepopulāri lēmumi būtu jāpieņem pašiem pašvaldību deputātiem. Piemēram, ne visas pašvaldības iepriekšējos gados izmantojušas iespējas palielināt NĪN likmes neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamai zemei vai graustiem. Tāpat daudzas pašvaldības iepriekšējos gados piemērojušas NĪN apmēra pieauguma ierobežojumus, lai gan tā bija izvēles norma. Tādējādi uzskatām, ka pašvaldībām attiecībā uz NĪN vēl pastāv neliela neizmantota fiskālā telpa».

Jāatgādina, ka arī bijušais finanšu ministrs Andris Vilks (V) pērn gan Saeimā, gan medijiem pauda, ka pašvaldības NĪN atlaides «dala kā no pārpilnības raga». A. Vilks intervijā aģentūrai BNS arī stāstīja, ka šādu atlaidi saistībā ar savu dzīvokli saņēmis pat bijušais premjerministrs Valdis Dombrovskis (V), kuram esot pienācis paziņojums, ka viņam kā rīdziniekam NĪN tiek samazināts no 1,5% līdz 1%. Politiķis toreiz vēl izteicis izbrīnu par šādu atlaidi.

Tajā pašā laikā FM atzīst, ka daudzos gadījumos pašvaldības atlaides piešķir sociālu iemeslu dēļ, jo lielai daļai iedzīvotāju ir zemi ienākumi. Kā liecina FM dati par 2014. gadu, kopējie ieņēmumi valstī no NĪN bija 190 898 269 eiro. Taču starp pašvaldībām vērojamas būtiskas atšķirības. Piemēram, Rīgā 2014. gadā NĪN ieņēmumi bija 94 227 582 eiro, Jūrmalā - 9 042 172 eiro, savukārt Ludzas novadā - 502 885 eiro.

Pret paaugstināšanu

Gan Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētāja vietnieks un Auces novada domes priekšsēdētājs Gints Kaminskis (ZZS), gan Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Māris Kučinskis (ZZS) uzsver, ka neredz rezerves NĪN iekasēšanā un neuzskata par iespējamu NĪN likmju palielināšanu. Tāpat G. Kaminskis un M. Kučinskis bilst, ka atlaides saņemot tikai trūcīgas un mazturīgas personas. Tiesa, abi pieļāva, ka atsevišķās pašvaldībās varētu būt arī kādi izņēmumi, kad atlaides piešķir arī tiem, kam tās nemaz nevajag, taču tā noteikti neesot sistēma.

Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) uz jautājumu, kādēļ NĪN atlaides piešķirtas arī, piemēram, V. Dombrovskim, atbildēja ar vispārēju skaidrojumu. Proti, samazināta NĪN likme zemei, nosakot to 1% apmērā (pie bāzes likmes 1,5%), Rīgā deklarētajiem nodokļu maksātājiem tika ieviesta 2012. gadā, lai līdzsvarotu NĪN maksājumu pieaugumu nodokļu maksātājiem, jo 2011. gadā Rīgā tika izbeigta nodokļa apmēra pieauguma par 25% ierobežojuma piemērošana. Jāatgādina, likums nosaka, ka pašvaldībām ir tiesības pēc nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības aktualizācijas kārtējā gada NĪN piemērot pieauguma ierobežojumu, lai tas nepārsniegtu iepriekšējam taksācijas gadam aprēķināto nodokļa apmēru vairāk nekā par 25%, bet pašvaldība šīs tiesības var arī neizmantot.

N. Ušakovs, izklāstot pašvaldības politiku NĪN piemērošanā, norāda: «Jau kopš 2009. gada, kad tika noteikti jauni ar nodokli apliekamie objekti, veiktas būtiskas izmaiņas NĪN likmju piemērošanā un pārvērtētas kadastrālās vērtības. Maksājumu apjoms, kas uzlikts šā nodokļa maksātājiem Rīgā, palielinājies vidēji par 10 miljoniem eiro gadā - no 55 miljoniem eiro 2009. gadā līdz 94,2 miljoniem eiro 2014. gadā.» Rīgas mērs arī uzsver - ja pašvaldībām IIN samazinājums būtu jākompensē uz NĪN rēķina, tas pieaugtu un apdraudētu rīdziniekus ar zemu maksātspēju.

Vai vienota likme?

Jūrmalas pilsētas mērs Gatis Truksnis (ZZS) stāsta, ka «NĪN atvieglojumi zemei 70% apmērā tiek piemēroti visiem Jūrmalā deklarētajiem iedzīvotājiem - bez šķirošanas trūcīgajos un turīgajos. Pilnu nodokli maksā tā dēvētie nerezidenti, respektīvi, ārpus Eiropas Savienības dzīvojošie. Galvenais arguments - turīgi cilvēki maksā arī lielāku IIN. Ja atvieglojumi turīgajiem iedzīvotājiem tiktu atcelti, viņiem vairs nebūtu motivācijas deklarēties tieši šeit. NĪN piemērošanas politika šogad Jūrmalai devusi apmēram 10,3% IIN pieaugumu, savukārt pārējām pašvaldībām Latvijā - vidēji tikai 3,4%».

Ka pašreizējā NĪN piemērošanas kārtībā vērojami trūkumi, norāda Valsts zemes dienests. Tā pārstāve Sandra Vīgante stāsta: «Pašreizējā situācija, kad zemei un dzīvojamām ēkām ir dažāda likme, praksē nozīmē - ja uz vērtīgas zemes (piemēram, pirmajā apbūves līnijā gar jūru Jūrmalā vai arī Mežaparkā Rīgā) ir ļoti vērtīga ēka, bet blakus ir īpašums ar vērtīgu zemi, uz kuras atrodas mazvērtīga ēka, NĪN abiem īpašumiem ir gandrīz vienāds, jo galvenā komponente, no kā veidojas kopējais NĪN maksājums, ir zeme. Tādējādi kadastrālā vērtība ir ievērojami atšķirīga, bet nodoklis atšķiras tikai nedaudz. Tāpēc, nosakot vienotu likmi gan zemei, gan ēkām un to daļām, kopējais nodokļa maksājums būtu atbilstošāks īpašuma vērtībai - vērtīgākie īpašumi maksātu vairāk, bet nevērtīgākie, respektīvi, ar nevērtīgām ēkām, mazāk. Kāda varētu būt vienotā nodokļa likme dzīvojamiem īpašumiem, būtu jāmodelē, bet noteikti to nevajadzētu pacelt līdz 1,5%, kā šobrīd tas ir zemei.» S. Vīgante gan norāda uz problēmu, ka trūkst reālajai situācijai atbilstošu ēku datu. Finansējums, kas nepieciešams datu masveida iegūšanai, varētu būt pat līdz diviem miljoniem eiro gadā. FM norāda - lai gan noteikt vienotu likmi zemei un ēkām jau pašlaik ir pašvaldību tiesības, tomēr līdz šim neviena pašvaldība to nav darījusi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Salivans: Baidens ar Trampu runās par atbalstu Ukrainai

ASV prezidents Džo Baidens, trešdien Baltajā namā tiekoties ar prezidenta vēlēšanu uzvarētāju Donaldu Trampu, kā sagaidāms, mudinās Trampu turpināt atbalstu Ukrainai, telekanālam CBS sacīja prezide...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?