Atkusnis attiecībās?
«IAEA inspektori 25.oktobrī apmeklēs Irānas jauno urāna bagātināšanas rūpnīcu, kas tiek būvēta Kumas pilsētā,» pēc tikšanās ar Irānas Atomenerģijas organizācijas vadītāju Alī Akbaru Salehi paziņoja M. el Barādeī. «Mums ir svarīga visaptveroša sadarbība šajā jautājumā, tādēļ nepieciešams nosūtīt mūsu inspektorus, lai pārliecinātos, ka Kumas rūpnīca ir paredzēta miermīlīgiem mērķiem.»
IAEA šefs pauda cerību, ka abu pušu attiecības kļūs atvērtākas. «Es redzu, ka esam kritiskā brīdī,» sacīja M. el Barādeī. «Tomēr es redzu, ka mūsu attiecības virzās prom no konfrontācijām un kļūst caurskatāmākas un uz sadarbību vērstas. Es, protams, turpināšu Irānu aicināt būt pēc iespējas atklātākai.» Abas puses vienojušās, ka detalizētāk par IAEA inspektoru vizīti Kumā tiks spriests 19.oktobrī, kad Austrijas galvaspilsētā Vīnē paredzēts Irānas un sešu lielvalstu kodolsarunu otrais raunds.
M. el Barādeī sacīja, ka Irānai par Kumas rūpnīcu vajadzēja paziņot dienā, kad sākta tās celtniecība. Teherāna ilgi slēpa otrās urāna bagātināšanas rūpnīcas būvniecību un paziņoja par to pagājušajā mēnesī. Rietumi uzskata, ka ilgā rūpnīcas slēpšana vēlreiz apstiprina aizdomas, ka Irānas kodolprogramma kalpo militāriem, nevis civiliem mērķiem.
Tur aizdomās krievus
ASV laikraksts The New York Times sestdien rakstīja, ka konfidenciālā IAEA analīzē secināts - Irāna ieguvusi pietiekami daudz informācijas, lai izstrādātu un izgatavotu «lietojamu» atombumbu. IAEA rīcībā esot pierādījumi, ka Irāna veikusi plašus pētījumus un izmēģinājumus, kā salikt kopā ieroča sastāvdaļas. Taču dokumentā nav minēts, cik tālu šis darbs progresējis.
Savukārt britu laikraksts Times svētdien vēstīja, ka Izraēlas rīcībā ir saraksts ar to krievu zinātnieku vārdiem, kuri konsultējuši Irānu, kā izstrādāt kodolgalviņu. Šo sarakstu pagājušajā mēnesī slepenajā vizītē Maskavā Krievijas prezidentam un premjerministram nodevis Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu, laikrakstu informējis avots Krievijas Aizsardzības ministrijā.
Izraēla uzskatot, ka zinātnieki Irānas labā strādā ne bez Maskavas akcepta, tomēr Rietumu lielvalstis ir izvairīgas, sakot, ka irāņi, iespējams, krievu palīdzību ir saņēmuši, tomēr uzskata, ka Krievijas valdība tajā nav iesaistīta.