Trīs lielas Īslandes bankas - Kaupthing, Glitnir un Landsbanki, kuru bankrota dēļ pērnā gada oktobrī 300 tūkstoši britu noguldītāju vairs nevarēja piekļūt savai naudai, - jau kopš nepatīkamajiem notikumiem devušas pamatu visdažādākajām baumām un minējumiem. Tagad izskatās, ka vismaz daļa pārmetumu bijuši pamatoti. Īslandes veiktajā izmeklēšanā par banku iespējamajām kriminālajām aktivitātēm noskaidrots, ka visas trīs kredītiestādes piekopušas ļoti aizdomīgu praksi. Tajās noguldītā nauda cirkulējusi starp Reikjavīku, Londonu, Luksemburgu un Britu Virdžīnu salām.
Kredīti savējiem
Augustā internetā publicētā Kaupthing aizdevumu grāmata liecina, ka gandrīz trešo daļu no visiem kredītiem jeb sešus miljardus eiro banka piešķīrusi šaurai cilvēku grupai, kas cieši saistīti ar bankas vadītājiem un īpašniekiem. Dīvaini, ka bieži vien tas bija bezprocentu aizdevumus, par kuru kredīta saņēmēji iegādājušies akcijas šajā pašā bankā, tādējādi paaugstinot to cenu. Īpaši mīklains pirkums esot saistīts ar 5% akciju iegādi. Tās esot pārdotas ar Kataras šeihu Mohammedu bin Halifu al Tani saistītai kompānijai QFinance. Tikai pēc bankrota atklājās, ka nauda no Tuvajiem Austrumiem nemaz nav ienākusi, jo pirkums noticis par pašas Kaupthing aizdotajiem līdzekļiem. Vēl vairāk jautājumu izmeklētājiem rada fakts, ka dažas dienas pirms bankrota šie aizdevumi norakstīti. Kaupthing lielākie īpašnieki ir brāļi Gudmundsoni, kuriem pieder pārtikas uzņēmums Bakkavor. Tas apgādā ar produkciju simtiem lielveikalu Lielbritānijā. Gudmundsonu investīciju kompānijai Exista pērnā gada nogalē piederējusi jau aptuveni ceturtā daļa bankas akciju, raksta laikraksts Daily Telegraph.
Aizdomas arī par citiem
Ar Exista saistītās kompānijas aizdevumos pavisam saņēmušas 1,86 miljardus eiro. Lielo kredītņēmēju vidū bija arī ārzemnieki, piemēram, britu veikalu ķēdes Karen Millen līdzdibinātājs un ceturtais lielākais Kaupthing akcionārs Kevins Stenfords, kurš saņēma 519 miljonu eiro aizdevumu. No aizdevumu grāmatas var spriest, ka milzīgie kredīti piešķirti «izņēmuma saraksta» dalībniekiem un bankas darbinieki nav pūlējušies pieprasīt kredītu nodrošinājumu. Viens no Kaupthing bijušajiem vadītājiem Hreidars Mārs Sigurdsons Bloomberg gan aizstāvējis bankas kredītpolitiku. «Šī nauda netika izsniegta pastāvēšanas pēdējā dienā. Mēs uzskatām, ka devām labus, nodrošinātus kredītus.»
Landsbanki un Glitnir aizdevumu dati ir uzņēmumu pārraugošo komiteju kontrolē, un sabiedrība netiek klāt to saturam. Taču noguldītāji bažījas, ka tur varētu būt piekopta līdzīga prakse, ziņo Financial Times. Landesbanki kontrolēja Bjergolfuru klans, kas kļuva turīgs, pārdodot alusdarītavu koncernam Heineken. Ir aizdomas, ka arī šī banka izsniegusi vismaz 300 miljonu eiro ciešiem sabiedrotajiem.