«Standard & Poor's vērtējumu, šķiet, diktē spekulācijas laikrakstos un to ietekmējuši politiski apsvērumi,» valdības paziņojumā uzsvēra S. Berluskoni. Aģentūra neesot ņēmusi vērā valdības izstrādātos budžeta samazinājuma un ekonomikas izaugsmes veicināšanas plānus. Jau pagājušajā nedēļā parlaments apstiprināja ieceri trīs gados ietaupīt vairāk nekā 54 miljardus eiro (ap 38 miljardiem latu), paaugstinot nodokļus, veicot pensiju reformas un samazinot valdības izdevumus.
Aģentūra norāda, ka valdība nav pārliecinājusi, ka spēj atdot arvien augošos parādu kalnus, kas sasniedz jau 120% no iekšzemes kopprodukta, turklāt valsts politiskie procesi mudinot domāt par nestabilitāti. Standard & Poor's saglabāja Itālijai negatīvu attīstības prognozi, brīdinot, ka to var gaidīt jauns pazeminājums.
Itālijas reitinga samazinājums aptumšojis starptautisko aizdevēju sarunas par palīdzību Grieķijai, kas jau pāris nedēļu laikā var nonākt uz maksātnespējas sliekšņa.
Analītiķi norāda, ka aģentūras lēmums vairo bažas par turpmākajiem procesiem eirozonā, turklāt pārspēj Grieķijas nedienas. «Tā ir daudz nopietnāka lieta, jo daudz vairāk valstu ir saistītas ar itāļu parādu nekā grieķu. Lielākās bažas patiesībā nekad nav bijušas par Grieķiju, bet gan par [parādu krīzes] izplatīšanos uz Itāliju un Spāniju,» laikrakstam The Guardian norādījusi GFT valūtas pētījumu nodaļas direktore Ketija Līena.
Eksperti norāda, ka tas ir signāls līderiem steidzami pieņemt stingrākus plānus krīzes ierobežošanai. Ja finanšu tirgus pārņems jauns panikas vilnis, Eiropai var nepietikt līdzekļu zonas lielo ekonomiku glābšanai.