Ziema ir labs laiks, lai skatītos fotogrāfijas. To var darīt, šķirstot savus fotoalbumus, bet var arī izstaigāt Latvijas Fotogrāfijas muzeju Vecrīgā, kur regulāri notiek fotogrāfu izstādes. Nesen šeit murdēja daudzvalodība - latviešu, japāņu, itāļu, arī citās mēlēs skanēja «labdien» un «paldies». Muzejā tika atklātas divas izstādes, kas skatāmas līdz 15. februārim. «Latvijas prezidentūras gada ES Padomē sākumā piedāvājam ārzemju fotogrāfu skatījumu uz Latvijas kultūru un iedzīvotājiem,» atklāj muzeja vadītāja Maira Dudareva. Lai atrastu neparastas fotoizstādes, uzrunātu fotogrāfus, kuri varētu izstādīt savus darbus Rīgā, viņa regulāri dodas uz portfolio skatēm, tiek rīkoti konkursi, daudzi mākslinieki arī paši sūta savus portfolio, idejas, jo vēlas izstādīties Latvijas fotomuzejā, kas tomēr nav parasta izstāžu zāle, bet jau ar pievienoto vērtību.
Patlaban muzejā skatāma itāļu fotogrāfa Lukas Berti izstāde Cilvēks un daba Latvijā, kas skar lauku kopienu pašreizējo nopietno izdzīvošanas krīzi, kura radusies mūsdienu sabiedrības dzīvesveida izmaiņu dēļ. «Dramatiskā zemes pamešana pilsētas dēļ ir izjaukusi seno attiecību harmoniju starp cilvēku un dabu līdz lūzuma punktam,» par koncepciju stāsta L.Berti, kurš ir profesionāls dokumentālās fotogrāfijas pārstāvis. Cilvēks un daba Latvijā ir daļa no plašāka projekta, kas dokumentē XXI gs. lauku kultūru Skandināvijas, Baltijas un Austrumeiropas valstīs. Latvijas ainavas skaistums, cilvēki, ceļš… Luka Berti ar savu fotogrāfiju varoņiem nesarunājas, tuvāk neiepazīstas, bet vēro viņus.
Savukārt japāņu fotomākslinieka Hirohisas Koikes izstāde Desiderium atklāj stāstu par paša fotogrāfa nepiepildīto mīlestību pret latviešu meiteni. Fotosērijas nosaukums Desiderium latīniski nozīmē alkas, atsaucoties uz vārdu «zvaigzne» (latīniski - siderium).
Starta gatavībā muzejā ir jau arī nākamā izstāde, atklāj M. Dudareva: «Tā būs grupas izstāde, kur piedalīsies Raimo Lielbriedis, Māris Ločmelis, Jallo Pokala no Somijas. Visi šie fotogrāfi strādā ar vecajām tehnoloģijām. Jallo taisa dagerotipus. Mūsu fotogrāfi strādā slapjo fotoplašu tehnikā ar dažādām variācijām.» M. Dudareva gan uzsver, ka fotomuzeja sūtība ir ne tikai meklēt pērles krājumos un vēsturē, muzejā notiek arī, piemēram, bērnu radošās darbnīcas.